Dopełnienie różnorodnych formalności to zmora każdego, kto planuje rozpocząć budowę domu. Zawiłości prawne i załatwianie spraw urzędowych powodują, że przejście do prac budowlanych jest bardzo często przesuwane o kilka miesięcy. Kluczowym dokumentem jest pozwolenie na budowę, na które z reguły trzeba czekać 2-3 miesiące. Dlatego warto wiedzieć, że jest bardzo atrakcyjna alternatywa w postaci wybudowania domu bez pozwolenia. Wystarczy spełnić kilka warunków określonych w prawie budowlanym. Kto dokładnie może zbudować dom bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia – Prawo budowalne

Pozwolenie na budowę nie jest konieczne przy ściśle określonych budynkach. Kluczowym aspektem jest powierzchnia budynku, która nie może przekroczyć 35 m2. Ponadto, warto wiedzieć, że dom powinien być parterowy. Dlatego też większość domów bez pozwolenia to niskie budynku, aczkolwiek jak wiadomo parter może mieć wysoki sufit co daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Należy odnotować, że prawo budowlane dopuszcza wykonanie poddasza pod warunkiem, że poddasze nie będzie używane tzn. nie będą tam zaaranżowane dodatkowe pomieszczenia.

Niestety uniknięcie konieczności czekania na pozwolenie na budowę nie oznacza kompletnego uniknięcia formalności. Aby wybudować dom bez pozwolenia należy złożyć zawiadomienie o zamiarze budowy, na które czeka się około 30 dni. Zatem i w tym wypadku mamy jakieś formalności, lecz są one znacznie szybsze, prostsze i wygodniejsze.

Więcej na temat możliwości i ograniczeń związanych z budową domu bez pozwolenia na: https://mobile-development.pl/dom-bez-pozwolenia-mozliwosci-i-ograniczenia/

Jaki dom bez zezwolenia wybudować?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na tanie i niezwykle szybkie w budowie domy modułowe. Domy tego typu można wybudować nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych co jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia inwestora. Domy tego typu z reguły posiadają bardzo przemyślany układ, który pozwala w sposób maksymalny wykorzystać dostępną powierzchnię.

Podsumowując, dom bez pozwolenia to ciekawe rozwiązanie, przede wszystkim dla osób planujących stworzenie miejsca do rekreacji. Wybudowanie takiego domu wiąże się z niższymi kosztami i zminimalizowaniem formalności.

 

 

Dodaj komentarz