W specyficznych przypadkach, konieczna będzie dodatkowa ochrona geomembran wykorzystywanych w zakresie uszczelniania różnorodnych konstrukcji budowlanych. Mamy tutaj na myśli przypadki, kiedy chodzi o poważne zagrożenie związane z możliwością doprowadzenia do zanieczyszczenia środowiska. Zdecydowanie najczęściej, dodatkowa ochrona geomembran będzie stosowana w przypadkach budownictwa drogowego oraz inżynieryjnego.
Co dalej w artykule?
W jakich przypadkach konieczna będzie dodatkowa ochrona geomembran?
Zdecydowanie najczęściej, dodatkowa ochrona geomembran będzie stosowana w przypadku budownictwa drogowego. Tutaj znajdują one zastosowanie w ramach zabezpieczenia nawierzchni oraz infrastruktury okalającej przed jakimikolwiek przeciekami. Chodzi zarówno o przeciek wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, które mogłyby negatywnie wpływać na funkcjonowanie konstrukcji podbudowy jak i o inne przecieki. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której w wyniku kolizji drogowej dochodzi do wycieku niebezpiecznych substancji. Te, mogą zanieczyścić glebę w najbliższej okolicy. Dzięki zastosowaniu geomembran, podnosi się znacznie poziom zabezpieczenie konstrukcji drogowej przed tego typu zagrożeniami. Ponadto, dodatkowa ochrona geomembran będzie korzystnie wpływać na poziom bezpieczeństwa. Nawet duży poziom napięć i obciążeń eksploatacyjnych nie będzie w stanie doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia geomembrany.
W jaki sposób są chronione geomembrany?
W tym zakresie, zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są specjalnie w tym celu skonstruowane geowłókniny ochronne typu P. Charakteryzują się specjalną konstrukcją, która zapewnia doskonałą odporność na różnorodne uszkodzenia eksploatacyjne. Wdrożenie geowłókniny ochronnej P, jako dodatkowej warstwy chroniącej geomemebranę, jest w tym przypadku wręcz niezbędne.
Szczególnie zaś istotne będzie to w przypadku uszczelniania wszelkiego rodzaju zbiorników na substancje niebezpieczne. Chodzi nam na przykład o zbiorniki paliw, uszczelnienie zbiorników w oczyszczalniach ścieków, oraz innych tego typu rozwiązań. W tych przypadkach, dodatkowa ochrona geomembran będzie absolutnie niezbędna. Bez niej, będziemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim poziomem ryzyka doprowadzenia do wycieku substancji niebezpiecznych.
Podsumowanie.
Widzimy więc, iż dodatkowa ochrona geomembran jest niejednokrotnie wręcz niezbędna a jej brak może być przyczyną bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego też, każdorazowo należy określić poziom ryzyka w związku z daną inwestycją a w razie koniecznością wykorzystać geowłókniny ochronne typu P, które będą stanowić dodatkowe wzmocnienie struktury geomembran. Pozwoli to osiągnąć wyższy poziom bezpieczeństwa konkretnej konstrukcji budowlanej. Co prawda dodatkowa ochrona geomembran będzie pociągać za sobą wyższe koszty, jednakże są one absolutnie niezbędne w celu zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa danej inwestycji.