Dzięki rosnącej popularności fotowoltaiki w naszym kraju rośnie też liczba dotacji na jej instalację. Przez to nasi klienci mogą cieszyć się własną domową elektrownią ponosząc przy tym niższe nakłady finansowe. Realnie wpływa to na szybsze zwrócenie się kosztów inwestycji i czysty zysk. Aby skorzystać z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku należy zgłosić się do specjalisty, który pomoże we wszelkich formalnościach. Jakie dotacje są dostępne w 2020 roku?

Ogólnopolski program „Mój prąd”

Jest to program rządowy kierowany do osób fizycznych, które inwestują w mikroinstalację na swoim domu. Oznacza to, że jej moc może wahać się od 2-10 kW i wykorzystywana jest na cele mieszkaniowe. Dotacja ta umożliwia uzyskanie do 50 procent kosztów inwestycji. Jednak nie więcej niż 5 000 zł. Co ważne zapomoga jest zwolniona z podatku, można ją odliczyć od PIT w uldze termomodernizacyjnej. Jest to ciekawe rozwiązanie, które w dużym stopniu wpływa na wzrost zainteresowania fotowoltaiką.

Program „Czyste powietrze”

Jest to kolejny projekt rządowy. Ma on na celu podniesienie jakości powietrza jakim oddychamy każdego dnia. Można w nim ubiegać się o pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Dlatego jest od dedykowany głównie do osób, które na ten moment nie mają środków na sfinansowanie montażu paneli słonecznych. Jednak zaletą tego programu jest fakt, iż instalacje mogą wytwarzać moc do 40 kW. Właściciel instalowanej sieci może skorzystać tylko z jednego programu. Dlatego przed ostatecznym wyborem należy skontaktować się z odpowiednim konsultantem.

Ulgi inwestycyjne dla rolników

Jest to bardzo interesująca możliwość zmniejszenia kosztów finansowania systemu fotowoltaicznego. Po założeniu instalacji ze swojej kieszeni rolnik może skorzystać z 25 procent ulgi i obniżyć swój podatek rolny. Może ona być rozliczana nawet przez 15 lat. Dzięki temu skorzystanie z ulgi jest realnie możliwe. W momencie, kiedy rolnik nie zdąży jej wykorzystać, przechodzi ona na jego następców. W Bydgoszczy i jej okolicach jest wielu inwestorów, którzy korzystają z tej opcji. Powoduje to fakt, iż z tego rodzaju dofinansowania mogą korzystać osoby fizyczne, prawne lub organizację, które posiadają grunty. Poszerza to grupę odbiorców.

Pożyczki bankowe

Oprócz powyższych rozwiązań można też skorzystać z niskoprocentowych pożyczek bankowych. Wśród nich znajdziemy program BOŚ – Prosument II. Korzystając z niego klient ma możliwość umorzenia 30 procent pożyczki.
W zależności od indywidualnej sytuacji konsumenta powinien od rozważyć każdy z podanych opcji. Warto skontaktować się z doświadczonymi osobami, które zajmują się tą tematyką zawodowo. Taki krok pozwoli na wybór najlepszego rozwiązania.

Sprawdź: https://pgreen.com.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/

Dodaj komentarz