architektura i projektowanie wnętrz

Uchodzi za trudne do urządzenia, a jednocześnie jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Łazienka powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim bezpieczna, łatwa w korzystaniu i funkcjonalna.

Urządzenia sanitarne pod lupą

Wszystkie podstawowe urządzenia jak umywalka, prysznic, wanna, muszla klozetowa czy pralka powinny być dobrane ze szczególną starannością. Ze względu na długi okres użytkowania, zostaną one z domownikami przez długie lata, dlatego też projektowanie wnętrz łazienek nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności zawsze warto kierować się dobrym jakościowo towarem, a następnie rozmiarami. Przy niewielkiej łazience część urządzeń nie powinna zajmować miejsca i być umieszczana w małej przestrzeni na siłę (np. pisuar czy bidet).

Stojąc przed wyborem: wanna czy prysznic, warto rozważyć plusy i minusy obu opcji. Przede wszystkim wspomniany wcześniej rozmiar. Instalacja wanny wymaga o wiele więcej miejsca niż jest to przewidziane dla standardowego prysznica. Także oszczędność wody ma znaczenie, a to kryterium lepiej spełnia prysznic. Co się tyczy wanny, jak nic innego pozwala ona odprężyć się i zrelaksować po ciężkim dniu. Wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem w przypadku, gdy wśród domowników są dzieci. Jeśli na łazienkę przeznaczyliśmy duży metraż, możemy wybrać oba rozwiązania.

Łazienka to także specjalne meble. Powinny być odporne na nieodłączną wilgoć i parę wodną unoszącą się w pomieszczeniu podczas korzystania z niego. Jeśli chodzi o drewno, musi być ono pokryte lakierem poliuretanowym lub opcjonalnie olejem. Innym rozwiązaniem jest wybór powierzchni wykonanych ze szkła.

Przy okazji wyboru sprzętów i mebli warto pomyśleć o zachowaniu odpowiednich odległości. Przed kabiną prysznicową zwykle wystarczy powierzchnia około 80×90 cm, natomiast przy wannie i przestrzeni przed umywalką najlepiej zachować przestrzeń o wymiarach 70×100 cm.

Bezpieczeństwo to podstawa

Dbając o bezpieczeństwo w łazience, rozmieśćmy szafki z rozwagą. Nie instalujmy ich na wysokości głowy tuż nad wanną czy muszlą klozetową, aby uniknąć urazów.

Projektowanie wnętrza łazienki nastręcza również problemów takich jak chociażby odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Jest to punkt planu, który należy dobrze przemyśleć, zwłaszcza jeśli w domu będą mieszkały dzieci. Do łazienki najlepiej wybrać gniazdka o uchylnych przesłonach torów prądowych. Cokolwiek, co nie jest bolcem wtyczki np. paluszki dziecka czy kredka trzymana przez nie w dłoni, nie odsłoni gniazdka. Alternatywą są także specjalne wykonane z plastiku osłonki. Najlepiej rozmieścić gniazdka w niewielkiej odległości od lustra i szuflad czy koszyków, w których będzie przechowywany sprzęt elektryczny. Dzięki temu zachowamy łatwy dostęp. Pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w gniazda bryzgoszczelne.

W łazience nie powinno zabraknąć maty atypoślizgowej. Łatwo o urazy, jeśli na podłodze rozmieszczone zostały płytki. Natomiast do zapobiegania poślizgnięcia podczas brania prysznica służą powłoki antypoślizgowe, które można ułożyć na powierzchni wanny czy brodzika.

Skoro jesteśmy przy zażywaniu kąpieli, ważnym elementem, o którym nie powinniśmy zapominać, są uchwyty. Zamontowane przy wannie, będą pomocne przy wychodzeniu z niej. Uchwyty można przymocować również przy toalecie, szczególnie jeśli w domu znajdują się starsi członkowie rodziny.

Aranżacja łazienki powinna przebiegać według kilku zasad. Zdecydowanie wygląd tego wnętrza ma mniejsze znaczenie w porównaniu z bezpieczeństwem i komfortem z jego korzystania. Projektowanie wnętrz łazienek musi uwzględniać przewidywania względem funkcjonalności i zapewnienia bezpieczeństwa w użytkowaniu tej przestrzeni szczególnie przez dzieci oraz zawierać ułatwienia dla osób starszych.

Dodaj komentarz