
Nie da się jednoznacznie wskazać, ile kosztuje wykonanie prac remontowych w domowej łazience. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, gustu, możliwości. Można jednak śmiało potwierdzić, że remont jest wydatkiem nie mniejszym aniżeli kilka tysięcy złotych.
Polacy remontują swoje łazienki średnio raz na 10 lat i wydają na taką inwestycję około 10 000 złotych. Wydatki wiążą się z nabyciem nowej armatury, płytek i innych materiałów wykończeniowych oraz zapłatą za tzw. robociznę. Koszty zależne są głównie od wyboru jakości wszelkich materiałów i należy podkreślić, że w kwestii łazienki, te powinny być jak najlepsze. Większość sprzętów nie podlega łatwej wymianie, za to wiąże się z realizacją kolejnego remontu. Nie każdy może pozwolić sobie na to, by zmieniać aranżacje co kilka sezonów.
Jaka jest typowa łazienka w polskim domu?
Króluje biel i styl klasyczny. Ma być praktycznie, wręcz sterylnie. Wybieramy materiały wytrzymałe, odporne na działanie wody, rzadko decydujemy się na elementy dekoracyjne, chociaż coraz częściej w łazienkach obecne są niewielkie akcenty, które nadają całej przestrzeni wyrazistości.
Łazienki są najczęściej najmniejszym pomieszczeniem, patrząc na polskie mieszkania. Lublin, Płock czy Warszawa, bez względu na miasto, wszędzie panuje ten sam trend i trudno mówić, by łazienki tworzyły komfortowy salon kąpielowy.
Środki na remont
Jeśli już zdecydowaliśmy się na remont łazienki, warto zastanowić się, skąd na takie prace wziąć pieniądze i to bez względu, czy ta mieści się w prywatnym mieszkaniu, a może odświeżana będzie, patrząc na lokale usługowe. Lublin, Kraków, Poznań, Szczecin i inne miasta na terenie naszego kraju oferują ekipy remontowe oraz wszelkie materiały wykończeniowe w różnych cenach. Stawiać trzeba przede wszystkim na jakość, więc łazienka nie kosztuje mało.
Biorąc pod uwagę, że tylko połowa Polaków gromadzi oszczędności i te nie są większe niż 10 000 złotych, odświeżenie łazienki dokonywane jest bardzo często ze środków, jakie mieszkańcy pozyskują z banków. Okazuje się, że remont we własnym lokum to jeden z najczęściej podawanych celów kredytowych.