Każdy dom jednorodzinny, musi koniecznie posiadać odpowiednie instalacje sanitarne, które przesądzają o jego funkcjonalności. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż instalacje te będziemy mogli podzielić na niezbędne, oraz dodatkowe. Instalacje sanitarne niezbędne, będą tymi, bez których po prostu trudno będzie normalnie funkcjonować w domu. Dodatkowe zaś będą instalacjami, bez których dość dobrze można sobie poradzić, aczkolwiek ich wykonanie będzie podnosić w znacznym zakresie komfort korzystania z budynku. Warto więc przyjrzeć się tym kwestiom. Może się to okazać wiedzą przydatną podczas budowy swojego własnego domu jednorodzinnego, jak również podczas remontu już istniejącego budynku.

Które instalacje sanitarne są niezbędne w budynkach mieszkalnych?

Trzeba tutaj w pierwszej kolejności skupić się na tych instalacjach, które są całkowicie niezbędne w każdym budynku mieszkalnym. Na tych, bez których trudno sobie wyobrazić współcześnie jakikolwiek dom jednorodzinny. Są to instalacje sanitarne niezbędne do zachowania podstawowej funkcjonalności budynku.

  • Instalacja wodna – jest to instalacja odpowiadająca za dystrybucję wody użytkowej do pomieszczeń tego wymagających, czyli do kuchni, łazienki oraz ewentualnie pomieszczeń technicznych.
  • instalacja kanalizacyjna – to instalacja zapewniająca odbiór zużytej wody użytkowej oraz ścieków. Następnie odprowadza je do systemu kanalizacji miejskiej lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • Instalacja wentylacyjna – realizująca wymianę powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Bez instalacji wentylacji przynajmniej grawitacyjnej, nasze domy będą narażone na pleśń oraz na grzyba.
  • Instalacja grzewcza – zapewniająca rozprowadzanie ciepła z jego źródła do wszystkich odbiorników, czyli grzejników. W naszej strefie klimatycznej, instalacja grzewcza stanowi absolutną podstawę.

Można powiedzieć, iż są to cztery podstawowe instalacje sanitarne niezbędne w domu jednorodzinnym. Bez nich po prostu dom nie będzie posiadać swojej podstawowej funkcjonalności. Nie będziemy mogli w pełni korzystać z wszystkich zalet posiadania domu jednorodzinnego. Powinny więc być przez nas traktowane jako element niezbędny w każdym budynku mieszkalnym.

Pozostałe instalacje sanitarne.

Poza instalacjami niezbędnymi, znajdziemy także całkiem sporo innych instalacji sanitarnych, które możemy w domu zamontować, aczkolwiek nie jest to niezbędne. Można się bez nich obejść, niemniej jednak ich wdrożenie znacznie podniesie poziom komfortu korzystania z budynku. Chodzi nam tutaj o instalacje takie jak:

  • Wentylacja mechaniczna – która gwarantuje wymianę powietrza z otoczeniem o wiele lepiej niż instalacja wentylacji grawitacyjnej.
  • Rekuperacja – zapewniająca odbiór ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazywanie go do powietrza w wtłaczanego do wnętrza. Jest to instalacja współpracująca ściśle z systemem wentylacji mechanicznej.
  • Instalacja gazowa – wykorzystywana jedynie w sytuacji, kiedy korzystamy z gazowej kuchenki elektrycznej.

Oczywiście znajdziemy z całą pewnością o wiele większą liczbę instalacji sanitarnych w budynkach mieszkalnych. Powyższe są jednak najbardziej popularne. Szczególnie istotne powinny być dla nas instalacje sanitarne niezbędne w budynku mieszkalnym. To właśnie na nich powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności.

Dodaj komentarz