Instalacje sanitarne, możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Instalacje niezbędne z punktu widzenia funkcjonalności budynku, oraz instalacje, podnoszące znacznie komfort jego eksploatacji. Oczywiście grupa pierwsza jest tutaj najbardziej istotna, bowiem trudno sobie wyobrazić normalne egzystowanie w budynku ich pozbawionych. Są to instalacje wodna, kanalizacyjna i grzewcza. Bez nich po prostu nasz budynek jest absolutnie bezużyteczny. Trudno sobie w ogóle wyobrazić, abyśmy współcześnie mogli korzystać z domu bez dostępu do wody bieżącej, kanalizacji czy też ogrzewania. Pozostałe instalacje zaś będą przyczyniać się do poprawy poziomu komfortu korzystania z budynku. Nie są niezbędne, ale ich wykorzystanie jest bardzo pożyteczne dla nas, jako dla użytkowników budynku.

Podstawowe instalacje sanitarne.

Powyżej wspomnieliśmy o instalacjach podstawowych, niezbędnych, które wymieniliśmy. Warto sobie powiedzieć nieco więcej na ich temat. Może i ich funkcje są dla większości czytelników oczywiste, jednakże, gwoli ścisłości, warto wspomnieć o ich przeznaczeniu.

  • Instalacja wodna – zapewniająca rozprowadzanie wody użytkowej (ciepłej i zimnej) do wymagających tego pomieszczeń. Do kuchni, do łazienki, czy też do pomieszczeń gospodarczych i technicznych.
  • Instalacja kanalizacyjna – zapewniająca odbiór zużytej wody użytkowej oraz innych nieczystości i ścieków z poszczególnych pomieszczeń
  • Instalacja grzewcza – zapewniająca rozprowadzanie ciepła od jego źródła (kotła c.o.) do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych.

Bez tych trzech, podstawowych instalacji sanitarnych, trudno sobie wyobrazić normalną egzystencję w budynku mieszkalnym czy też jakimkolwiek innym. Stanowią one podstawę do utrzymania pełnej funkcjonalności budynków.

Instalacje sanitarne wpływające na podniesienie poziomu komfortu.

Drugą grupą instalacji sanitarnych są te, które wpływając na podnoszenie poziomu naszego komfortu korzystania z budynku, jednocześnie nie są wymagane z punktu widzenia podstawowej funkcjonalności. Znajdziemy tutaj całkiem sporą grupę instalacji. Warto jednakże wymienić kilka z nich, aby pokazać w jaki sposób podnoszą poziom komfortu korzystania z budynku.

  • Instalacja wentylacji – która zapewnia mechaniczną lub tez grawitacyjną wymianę powietrza z otoczeniem. Dzięki czemu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych nie będzie dochodziło do pojawiania się grzyba czy też pleśni.
  • Instalacja klimatyzacji – która pozwoli na utrzymanie korzystnego mikroklimatu wewnętrznego, zarówno w porze zimowej jak i w czasie letnich upałów.
  • Instalacja odzysku ciepła – jest to tzw. rekuperator połączony z instalacją wentylacji, który odbiera ciepło z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazuje je do powietrza wtłaczanego do wnętrza.

Oczywiście nie są to wszystkie instalacje sanitarne w Kalwarii jakie możemy wykonać w naszych domach jednorodzinnych. Nie uwzględniliśmy tutaj chociażby instalacji gazowej, którą można wykonać w przypadku, kiedy w granicy działki mamy gazociąg. Jednakże wymienione wyżej instalacje stanowią absolutnie podstawowe i najważniejsze instalacje sanitarne z obydwu przytaczanych przez nas grup.

Dodaj komentarz