Modernizacja instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym czy też w mieszkaniu, bardzo często jest wręcz koniecznością. Wynika to głównie z posiadania przestarzałej instalacji, której pierwotny montaż miał miejsce nawet kilkadziesiąt lat temu. W takim przypadku, bardzo często jest ona absolutnie niedostosowana do współczesnych warunków eksploatacji. Przewody zastosowane w takich instalacjach z reguły będą już na tyle uszkodzone przez nadmierne ich obciążanie, iż dalsze ich użytkowanie grozi spaleniem się, co może doprowadzić do wybuchu pożaru. Dlatego też, warto w takich przypadkach przeprowadzić modernizację instalacji, dodatkowo inwestując w profesjonalny osprzęt elektryczny, który podniesie poziom bezpieczeństwa użytkowania instalacji na co dzień.

Czy modernizacja jest konieczna?

Jeśli faktycznie posiadamy instalację stosunkowo starą, to jej modernizacja może się okazać niezbędna. Trzeba jednakże najpierw przeprowadzić przegląd tej istniejącej. Może się bowiem okazać, iż mimo sporego już wieku, jest ona wykonana solidnie i wcale nie trzeba posuwać się do wymiany przewodów w ścianach. Bardzo często jednak, szczególnie w polskim budownictwie w okresie PRL-u, przewody w instalacjach były aluminiowe. Z racji tego, iż takie się nadawały i były tańsze i łatwiej dostępne. Niestety, o ile w tamtym czasie przewody aluminiowe mogły się sprawdzać całkiem dobrze, tak dziś, przy współczesnym obciążeniu każdej linii, będą po prostu zbyt słabe. Nadmierne ich obciążenie prądem elektrycznym prowadzi do szybkiego przepalania się. Kilkadziesiąt lat temu, na każdym obwodzie nie było takich obciążeń jak dziś. W pomieszczeniu z reguły była podłączona lampka, telewizor wymiennie z radiem oraz oświetlenie na jedną żarówkę. Takie obciążenie to nic w porównaniu z dzisiejszymi potrzebami w każdym pomieszczeniu. Dlatego też, jeśli w naszej instalacji zastosowane są jeszcze przewody aluminiowe, to o wiele lepiej jest od razu przeprowadzić ich wymiany na miedziane o odpowiednio dobranym przekroju, co zagwarantuje nam pełen spokój w przyszłości.

Jak przeprowadzić modernizację?

Przede wszystkim, trzeba będzie przygotować się pod względem materiałowym. Najważniejszy przy modernizacji jest odpowiedniej klasy osprzęt elektroinstalacyjny. Oczywiście warto zadbać także o to, aby prace były realizowane przez profesjonalnego elektryka. Dzięki temu, będziemy mogli mieć pewność, iż wszystkie czynności będą wykonane prawidłowo. Dobry elektryk, będzie nie tylko w stanie przeprowadzić prace montaże w zgodzie z obowiązującymi przepisami i normami, ale także będzie mógł dobrać odpowiedniej jakości osprzęt do montażu. Warto tutaj zwrócić uwagę na przykład na osprzęt elektryczny Simon Basic, który na chwilę obecną jest jednym z bardziej popularnych rozwiązań na rynku osprzętu elektroinstalacyjnego do montażu instalacji elektrycznych. Dobry elektryk, posiadający stosowne uprawnienia, będzie w stanie dobrać właściwy osprzęt i zagwarantować, iż prace montażowe będą przeprowadzone w stu procentach prawidłowo. To zaś zagwarantuje nam w przyszłości pełne poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas eksploatacji instalacji.

Dodaj komentarz