Klimatyzacja w domu czy w miejscu pracy umożliwia zapewnienie komfortowych warunków. Szczególnie przydaje się w okresie letnim, gdy na dworze panują upały. Z kolei modele, które mają funkcję odgrzewania powietrza będą miały zastosowanie także zimą. Jednak przy klimatyzacji ogromne znaczenie ma dbanie o jej kondycję, by służyła przez długie lata bez zarzutu.
Przeglądy serwisowe
Każdy zakład pracy, w którym znajduje się systemy wentylacji z klimatyzacją ma obowiązek przeprowadzać regularny serwis sprzętu. W trakcie konserwacji następuje czyszczenie filtrów wstępnych jednostki wewnętrznej klimatyzatora oraz lamel wymienników jednostek zewnętrznych klimatyzatora. Powinny zostać wyczyszczone również parownik, skraplacz i kanały dolotowe. Poza tym, zostaje sprawdzone działanie układu elektronicznego i chłodniczego – kontrola szczelności połączeń, mocowań i izolacji termicznej.
Po przeprowadzeniu kontroli, serwisant ma obowiązek poinformować o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu lub stanie urządzenia. Usterki powinny zostać usunięte, jak najszybciej w zależności od ich zaawansowania.
Serwis klimatyzacji powinien być przeprowadzany w odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej oznacza to, co pół roku.
Czynności wykonywane przez użytkownika klimatyzacji
Część konserwacji użytkownik powinien wykonywać regularnie samodzielnie, by klimatyzacja działała poprawnie przez cały czas. Do jednych z najważniejszych zadań należy wymiana i czyszczenie filtrów. Filtry wstępne jednostki wewnętrznej klimatyzatora znajdują się najczęściej z przodu lub u góry urządzenia pod otwieraną klapą. To właśnie one odpowiadają za oczyszczanie powietrza, zbierając cały brud i kurz.
Należy zadbać, by filtry były zawsze czyste. Można je ostrożnie przemywać ciepłą wodą za pomocą gąbki. Przy intensywnej pracy klimatyzatora, np. w okresie letnim lub w pomieszczeniach zakurzonych czy z dużą ilością pyłów w powietrzu, stan filtrów należy kontrolować raz na dwa tygodnie.
Zaniedbany serwis klimatyzacji może prowadzić do obniżenie mocy chłodniczej poprzez zapchanie filtrów, a także do poważnych uszkodzeń. Poza tym, brak regularnego czyszczenie urządzenia powoduje kumulowanie brudu i bakterii, co może spowodować rozwój pleśni i grzybów wewnątrz jednostki klimatyzatora – w ten sposób zarazki będą rozpylane przez powietrze z urządzenia.