Sztuczne kruszywo ceramiczne wypala się z pęczniejącej pod wpływem wysokiej temperatury gliny ilastej. Po leżakowaniu, uplastycznieniu i rozdrobnieniu trafia do pieca, w którym jest wypalane. Cały proces prowadzi do powstania lekkich porowatych grudek o ceramicznej skorupie – to właśnie keramzyt budowlany. Stosować go można zarówno do ogrodu, jak i podczas budowy.
Co dalej w artykule?
Keramzyt budowlany i jego zalety
Lekki, a jednocześnie niesamowicie wytrzymały keramzyt budowlany pod wieloma względami przewyższa wełnę mineralną i styropian, czyli tworzywa tak chętnie wybierane przy ocieplaniu domu. Co więcej, kruszywo to jest niezwykle odporne na ogień i mróz – nawet najniższe temperatury nie powodują w nim zniszczeń. Dzięki ponadprzeciętnej termoizolacyjności i odporności na wilgoć keramzyt skutecznie izoluje ciepło, a porowata struktura sprawia, że przepuszcza parę wodną. Warto również zwrócić uwagę na bardzo wysoką temperaturę wypalania, dzięki której naturalizowane są organiczne domieszki w końcowym produkcie. W efekcie kruszywo jest odporne na pleśń i grzyby. Szorstka struktura zaokrąglonych lub owalnych granulek odstrasza też gryzonie.
Keramzyt budowlany – kiedy się przyda?
Kruszec ten z biegiem lat nie traci swoich właściwości – dlatego też jest tak chętnie używany w budownictwie. Szczególnie często keramzyt budowlany jest stosowany do poprawy nośności gruntu. Przede wszystkim jednak służy swoją termoizolacyjnością w przypadku ocieplania elementów stropów, ścian i posadzek. Jego zaletą jest też wysoki współczynnik izolacji akustycznej, który jest zasługą porowatości kruszcu.
Keramzyt w ogrodzie – po co go stosować?
Nie tylko estetycznie wygląda, ale posiada też wiele cech cennych z punktu widzenia ogrodnika. Odstrasza gryzonie i jest odporny na pleśń i grzyby – zmniejsza to ryzyko nie tylko uszkodzenia roślin, ale też ich zainfekowania. Keramzyt ogrodowy może być stosowany jako materiał drenarski, spulchniający i izolujący – dobrze napowietrza glebę i pomaga doprowadzić do korzeni roślin tlen. Keramzyt w ogrodzie będzie służył przez wiele lat. Jest podstawą w uprawach hydroponicznych, zapewniając wszystkim warzywom, kwiatom i ziołom odpowiedni poziom nawodnienia w sztucznych warunkach.
Wielkość granulatu a jego zastosowanie
Keramzyt budowlany powstaje tak samo, jak ogrodowy – nie różnią się one również właściwościami. Mogą być stosowane zamiennie, zależnie od potrzeb. Najdrobniejszy granulat (od 1 do 4 mm) idealnie nada się do drenażu doniczek o średnicy do maksymalnie 12 cm (zwłaszcza w przypadku kaktusów i sukulentów), średni (4-8 mm) sprawdzi się w większych doniczkach oraz jako warstwa zakrywająca podłoże, a gruba frakcja (8-16 mm) wypełni duże donice. Jeśli zaś chodzi o budowę domu, dzięki połączeniu różnych frakcji keramzytu z piaskiem uzyskuje się beton lekki – z nich można wytworzyć pustaki, bloczki ścienne i obudowy kominowe. Warto jednak wziąć pod uwagę, że im drobniejsze granulki, tym wzrasta ciężar keramzytu.