Odpowiednia kontrola nasłonecznienia wnętrz mieszkalnych w naszych domach i mieszkaniach to ważna kwestia, której warto poświęcić dość sporo uwagi. Jej konieczność wynika przede wszystkim z faktu tego, iż nie zawsze będziemy chcieli pełnego napływu światła dziennego do naszych wnętrz. Czasami będziemy chcieli w pewnym zakresie skutecznie ograniczyć jego napływ. Czasami będziemy wręcz potrzebowali możliwości całkowitego odcięcia światła zewnętrznego. Wszystko zależy od okoliczności i naszej aktywności. Można wiec powiedzieć, iż odpowiednia kontrola nasłonecznienia wnętrz będzie dla nas bardzo ważnym elementem przekładającym się wręcz na poziom naszego komfortu przy eksploatacji domów i mieszkań.

Jak kontrola nasłonecznienia wpływa na nasze codzienne życie?

Mając pełną kontrolę nad poziomem nasłonecznienia wnętrz naszych domów i mieszkań z całą pewnością będziemy mogli podnieść komfort codziennego życia. Jakby nie spojrzeć, nie zawsze potrzebujemy pełnego nasłonecznienia naszych wnętrz. Możliwość częściowego lub wręcz całkowitego odcięcia dopływu światła zewnętrznego będzie bardzo korzystna. Czasem po prostu chodzi o to, aby stworzyć sobie dogodne warunki do odespania w ciągu dnia, nocnej zmiany w pracy. Czasami trzeba będzie także odciąć światło zewnętrzne, aby silne promieni słoneczne nie świeciły prosto w ekran telewizora czy też komputera. Jednym słowem, silne światło słoneczne może utrudniać nam naszą codzienną aktywność. W takich sytuacjach, pełna kontrola nasłonecznienia jest wręcz niezbędna. Realizujemy ją przy pomocy odpowiednich zasłon okiennych. Najczęściej będą to oczywiście rolety (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz żaluzje. Tego typu rozwiązania sprawdzają się jednakże tylko w oknach o standardowych kształtach. Jeśli będziemy posiadać okna o kształtach owalnych czy też trójkątnych, trzeba będzie szukać innych rozwiązań.

Plisy do okien o kształtach nietypowych.

We wspomnianym powyżej przypadku okien o kształtach nietypowych, kontrola nasłonecznienia będzie realizowana przy pomocy innych rozwiązań. W takich warunkach wykorzystywane będą plisy Wisła. Są to specyficzne formy rolet wewnętrznych. Przy czym tutaj materiał nie jest zwijany na rolkę u góry a składany w specyficzną harmonijkę. Na załączonym obrazku, mamy na przykład plisy półokrągłe, gdzie składanie odbywa się na zasadzie wachlarza.

Generalnie rzecz ujmując, plisy to rozwiązanie dość ciekawe i całkiem estetycznie się sprawdzające. Poza tym, pozwala nam dość dowolny wybór fragmentu okna, który chcemy w danym momencie zasłonić. Podczas gdy rolety nie pozwalają nam na takie rozwiązanie. Przy ich zastosowaniu możemy jedynie rozwijać od góry materiał i zasłaniać część okna ale zawsze od góry. Plisy zaś, pozwalają nam swobodnie wybrać fragment okna, który mamy zamiar w danym momencie zasłonić. Pozwala nam to odciąć silne promienie słoneczne od miejsca w którym realizujemy jakąś aktywność, a jednocześnie nie ograniczać wpływu jasności do pomieszczenia. Tak więc, kontrola nasłonecznienia w przypadku plis jest poniekąd o wiele wyższa i daje bardziej komfortowe możliwości.

Dodaj komentarz