Przeważnie basen w naszym ogrodzie składa się z niecki, która może przybierać różny kształt i różną wielkość oraz z przyłączy i instalacji, umożliwiających filtrację i podgrzewanie wody w basenie . Do budowy basenu ogrodowego możemy wykorzystać następujące materiały: żelbeton, bloczek betonowy, różne tworzywa sztuczne, a także stal i drewno.

W przypadku basenu z niecką murowaną lub żelbetonową, baseny mogą przybierać dowolny kształt, zależny wyłącznie od naszej wyobraźni i koncepcji oraz pomysłowości inwestora. Tworzywa sztuczne wykorzystuje się szczególnie wtedy, gdy zależy nam na awangardowym kształcie basenu https://www.folkpool.pl/pl/firma/ogrzewanie-basenu,687.htm. Przeważnie projekt i kształt basenu proponuje specjalistyczna firma, zajmująca się tego typu obiektami https://www.folkpool.pl/, która wykona basen zgodnie z naszym życzeniem.

NIECKA ŻELBETONOWA

Żelbeton umożliwia wykonanie niecki najbardziej wytrzymałej, która dodatkowo jest zbrojona kilkoma warstwami siatki mocowanej do rusztu prętów zbrojeniowych. Przeważnie nieckę formuje się we wcześniej przygotowanych szablonach z drewna i zalewa się je mieszanką betonową. Innym rozwiązaniem jest wymurowanie niecki z użyciem bloczków betonowych lub zbrojonych i uzupełnienie ich betonem pochodzącym z pustaków fundamentowych. Powinniśmy pamiętać o odpowiedniej hydroizolacji naszej niecki, najlepiej przy zastosowaniu betonu wodoszczelnego, dzięki któremu nasza konstrukcja będzie wodoszczelna.

NIECKA Z TWORZYWA SZTUCZNEGO

Różne odmiany tworzywa sztucznego pełnią rolę materiału, który możemy wykorzystywać do konstrukcji niecki, nie mniej szczególną popularnością cieszą się niecki wykonane ze spawanych płyt polipropylenowych, a także z łączonych warstw folii poliestrowej. Tutaj również powinniśmy pamiętać, o zastosowaniu materiałów zapewniających trwałość konstrukcji np. w postaci zewnętrznych wzmocnień podtrzymujących konstrukcję. Oprócz tego niecka od wewnątrz może mieć powłokę akrylową, lub wykonaną z żywicy epoksydowej, dzięki, której hydroizolacja naszej niecki jest po prostu najlepsza, a przy okazji również miła w dotyku.

 

NIECKA STALOWA

Do jej budowy przeważnie wykorzystuje się blachę, której materiał stanowi blacha ocynkowa o przeróżnej grubości, uwarunkowanej wielkością i głębokością basenu W większości stosuje się blachę o grubości 0,6 mm, natomiast, gdy wysokość naszego basenu przekracza 150 cm, dobrze zastosować blachę o nieco większej grubości – 0,8mm. Dużym atutem tego rozwiązania jest szybki i bezproblemowy montaż.

NIECKA WYKONANA Z DREWNA

Technologia wykonania takiej konstrukcji opiera się o przygotowanie szkieletu niecki, który tworzą stalowe rozpory i drewniane belki. Dzięki temu przygotowana konstrukcja jest odpowiednia ustabilizowana i nie ulega odkształceniom. Stal i drewno oczywiście należy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. W tym celu instaluje się specjalną wodoodporną sklejkę, którą wyściela się ściany basenu. Materiał dodatkowo pokryty jest powłoką wodoszczelną i zaimpregnowany ciśnieniowo.

BASEN WYKOŃCZONY PŁYTKAMI LUB FOLIĄ

Płytki ceramiczne to sposób na wykończenie naszej niecki basenowej, za którym przemawia estetyka. Oprócz tego ceramika, jak żaden inny materiał umożliwia utrzymanie basenu w czystości. Przeważnie niecki wykańczamy płytkami, które powinny być mrozo i cholroodporne. Dodatkowo płytki ułożone na brzegach powinny być antypoślizgowe. Pamiętajmy o stosowaniu w montażu kleju o podwyższonej przyczepności i kładzeniu fugi odpornej na mróz, wodę i chemię obecną w basenie. Współcześnie do wyboru mamy różne płytki pod względem kształt, faktur czy też koloru płytek, co sprawia, że nasz basen może wyglądać atrakcyjnie i całkiem gustownie. Musimy się liczyć jednak, z dużymi kosztami tego typu wykończenia, oraz należy pamiętać o opróżnianiu na zimę zbiornika z wody.

Tańszym rozwiązaniem od płytek ceramicznych, jest wykończenie niecki czy to stalowej czy też drewnianej folią, najczęściej z PCW. W tym celu wykorzystuje się folię zbrojoną tworzywem o grubości 1,5 mm lub więcej. Do wyboru mamy kilka rodzajów foli o różnych kolorach, a jej zastosowanie zapewnia nam szczelność basenu przez kilka bądź nawet kilkanaście lat.

 

Dodaj komentarz