Realizacja prac malarskich w domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu jest jak najbardziej możliwa we własnym zakresie. Trzeba jednak dysponować odpowiednimi narzędziami, bez których po prostu jest to niemożliwe. Musimy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia takie jak szpachelki, pędzle malarskie, wałki oraz sporo dodatkowe wyposażenia, niezbędnego podczas przeprowadzania remontu. Warto także wiedzieć, w jaki sposób zabrać się za przeprowadzenie odświeżenia poszczególnych pomieszczeń. Będzie to bardzo przydatne, szczególnie dla osób, które jeszcze tego typu prac nie miały okazji realizować. Zobaczmy zatem, jak po kolei przeprowadzić najważniejsze prace aby odświeży jedno pomieszczenie, a z następnym należy po prostu postępować analogicznie.

Podstawowe prace związane z przygotowaniem do remontu pomieszczenia.

Oczywiście aby mieć możliwość odremontowania konkretnego pomieszczenia, trzeba będzie się do tego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności musimy z pomieszczenia wynieść wszystkie meble, które tylko możemy. Pozostałe zaś, trzeba będzie ustawić tak, aby była możliwość swobodnego poruszania się po pokoju. Należy je także zabezpieczyć folią malarską, aby nie zostały niepotrzebnie zabrudzone. Następnie trzeba taśmą malarską zabezpieczyć wszystkie ramy drzwiowe i okienne, aby nie zostały pobrudzone podczas wykańczania wnęk. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie stanu ścian i uzupełnienie ewentualnych ubytków. W tym celu wykorzystujemy oczywiście gips, bądź też gładź gipsową. Następnie, kiedy ubytki będą uzupełnione można będzie przystąpić do wyrównania chłonności podłoża, czyli do gruntowania ścian. W tym celu wykorzystujemy odpowiednie preparaty gruntujące. Ich zastosowanie pozwoli uzyskać nam na ścianach równomiernie rozprowadzoną farbę i brak jakichkolwiek nierówności kolorystycznych.
Kiedy zagruntowane ściany już wyschną można będzie przystąpić do właściwego malowania. W razie konieczności można oczywiście nanieść dwie warstwy farby. Może się tak stać w przypadku, kiedy zmieniamy diametralnie kolorystykę z ciemnego na jasny i trudno będzie go przykryć jedną tylko warstwą.

Dobre narzędzia malarskie.

Osobną kwestią będzie tutaj zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia malarskie. Chodzi nam przede wszystkim o to, iż każdy, nawet najbardziej znany producent pędzli i szczotek malarskich, będzie w zasadzie wykorzystywać zbliżone materiały i technologie produkcyjne. Różnice będą jednak dość wyraźne w kwestii jakości poszczególnych narzędzi. Niektórzy producenci przykładają wielką wagę do jakości swoich pędzli i szczotek. Co prawda ostatecznie ich cena jest też wyższa, aczkolwiek w wielu przypadkach warto kupić narzędzia droższe. Będzie się to potem przekładać na komfort pracy i estetykę osiąganych przy ich zastosowaniu efektów. Generalnie rzecz więc ujmując, musimy tutaj skupić się na tym, aby zaopatrzyć się w dobre narzędzia. Takie, które nie będą tracić włosia. Które będą średniej twardości, bowiem takie są najlepsze dla niedoświadczonych malarzy, którzy jeszcze nie mają odpowiedniej w tym zakresie wiedzy.

Dodaj komentarz