Realizacja prac malarskich, niezależnie od tego czy jest prowadzona przez wykwalifikowane firmy czy też przez domorosłych majsterkowiczów, zawsze wymaga posiadania odpowiednich narzędzi malarskich. Bez tego po prostu nie ma co się nawet zabierać za odświeżanie swoich pomieszczeń mieszkalnych, gdyż prawie na pewno poniesiemy sromotną klęskę. Dlatego też, prace tego typu zawsze wiążą się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z zakupem niezbędnych narzędzi. Oczywiście warto nadmienić, iż kupując profesjonalne narzędzia, zyskujemy, bowiem będą one nam służyć także podczas kolejnych, przeprowadzanych przez nas remontów.

Dobór odpowiednich narzędzi.

W kwestii właściwego doboru odpowiednich narzędzi, trudno jest ustalić jakiś jeden kanon działania. Wynika to z faktu tego, iż każdemu z nas lepiej będzie się użytkować nieco odmienne konstrukcyjnie narzędzia. Pewne zasady będą niezmienne, wobec czego możemy je tutaj od razu przytoczyć. Chodzi raczej o kwestie przeznaczenia typów narzędzi, niż o kwestię wyboru konkretnego narzędzia, co już pozostaje kwestią indywidualną.

Typy narzędzi malarskich i ich przeznaczenie

  • Wałki malarskie – narzędzie służące do malowania dużych powierzchni płaskich. Z zastrzeżeniem iż powierzchnia malowana powinna być jak najbardziej gładka, bez żadnych dziur i porów. Wałki sprawdzają się perfekcyjnie do malowania ścian z gładzi gipsowej czy też z płyt G-K.
  • Szczotki malarskie – służą tak samo jak wałki do malowania dużych płaskich powierzchni. Przy czym w tym przypadku, szczotki sprawdzają się raczej do ścian chropowatych i porowatych. Czyli przede wszystkich do tynków, w szczególności zaś do starych tynków, w których mamy pełno dziurek powstałych w wyniku kruszenia piasku z tynku.
  • Pędzle malarskie – to narzędzia wykończeniowe, które idealnie sprawdzają się przy malowaniu trudno dostępnych miejsc, narożników, wnęk drzwiowych i okiennych. Jednym słowem do prac typowo wykończeniowych.

Jak kupić dobre narzędzia malarskie.

Sam zakup narzędzi malarskich to także kwestia dość indywidualna, bowiem każdemu z nas będą odpowiadać nieco inne. Chodzi tutaj o kwestię ergonomii użytkowania i dopasowania narzędzia do dłoni malującego. Trzeba też nadmienić, iż nie każdy, nawet najbardziej znany producent pędzli i szczotek malarskich, będzie w stanie zagwarantować nam narzędzia z górnej półki. Czasami zakup narzędzi od mniej znanego producenta może się okazać lepszym rozwiązaniem. Jest to więc kwestia czysto indywidualna. Należy samodzielnie dopasować do swoich potrzeb wałki, pędzle oraz szczotki, gdyż tylko tak dokonamy najlepszego, możliwego wyboru. Co prawda będzie to wymagać od nas poświęcenia sporej ilości czasu, jak również pociągnie za sobą koszty, jednakże tak jak już powiedzieliśmy. Raz zakupione narzędzia będą nam z powodzeniem służyć przez długi czas, co w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Dodaj komentarz