Budując nowy dom jednorodzinny, trzeba będzie obecnie zwrócić uwagę na kilka, szalenie istotnych w tym zakresie kwestii. Przede wszystkim, ważnym jest, aby nasz nowy budynek spełniał obecnie obowiązujące standardy energooszczędności. Będzie to nie tylko pożyteczne dla klimatu naszej planety, ale także dla nas samych. Dzięki temu, koszty eksploatacji budynku będą znacznie obniżone, a do atmosfery będziemy wydalać śladowe wręcz ilości dwutlenku węgla. Ponadto, warto przemyśleć montaż poszczególnych instalacji sanitarnych. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, iż niektóre z nich są wręcz niezbędne, a niektóre mniej ważne, aczkolwiek wpływające na poziom komfortu naszego budynku. Warto dokładnie tej kwestii się przyjrzeć, gdyż będzie to w przyszłości wywierać silny wpływ na nasze codzienne życie.

Niezbędne instalacje sanitarne w nowym budownictwie.

Jeśli chodzi o współcześnie budowane domy jednorodzinne, to trzeba będzie zwrócić uwagę na fakt, iż także instalacje sanitarne, niezbędne w takich budynkach, będą różne od tych, które wykonywane były w starym budownictwie. Najważniejsze instalacje sanitarne, wykonywane we współcześnie budowanych domach jednorodzinnych to po kolei:

  • Wodna – odpowiedzialna za rozprowadzanie wody użytkowej (ciepłej i zimnej) do poszczególnych pomieszczeń, w których będzie ona niezbędne. Czyli do kuchni i łazienek.
  • Kanalizacyjna – odbierająca zużytą wodę użytkową oraz inne ścieki z pomieszczeń, i transportująca to wszystko do miejskiej kanalizacji.
  • Grzewcza – która w połączeniu z odpowiednio dobranym źródłem ciepła, zapewnia doskonałe warunki termiczne wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych w sezonie zimowym.
  • Wentylacyjna – w związku z silnym ociepleniem i izolacją nowych budynków, jest ona niezbędna. Bez jej zastosowania, dość szybko wewnątrz poszczególnych pomieszczeń, będzie pojawiać wilgoć oraz grzyb.
  • Rekuperacja – montowana wspólnie z instalacją wentylacyjna. Zapewnia odbiór ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnętrz, i jego przekazanie do powietrza wtłaczanego do pomieszczeń mieszkalnych.

Mamy więc listę pięciu podstawowych instalacji sanitarnych, bez których współczesny dom jednorodzinny nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Bez których poziom naszego komfortu będzie stać pod wielkim znakiem zapytania.

Zobacz również instalacje sanitarne – Kalwaria

Dobór odpowiedniego źródła ciepła do budynku.

Ostatecznie, wraz z instalacją grzewczą, trzeba będzie znaleźć odpowiednie źródło ciepła. Takie, które nie będzie generować olbrzymich kosztów eksploatacyjnych, a jednocześnie nie będzie wpływać na zwiększenie wydalania dwutlenku węgla do atmosfery. Bardzo dobrze w tym zakresie sprawdzają się na przykład pompy ciepła Żywiec, które zapewniają stosunkowo dobry poziom kosztów ogrzewania. Szczególnie w przypadku dobrze ocieplonym i izolowanych budynków. Ciepło w tym przypadku jest pozyskiwane albo z gruntu (gruntowe pompy ciepła), albo z otaczającej nas atmosfery (powietrzne pompy ciepła). Wybór danego rozwiązania będzie uzależniony przede wszystkim od możliwości. Jeśli mamy możliwość realizować na działce odwierty głębinowe, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą pompy gruntowe, które gwarantują wyższy poziom stabilizacji warunków pracy.

Dodaj komentarz