Ogrzewanie domów jednorodzinnych w sezonie zimowym to niesamowicie istotna kwestia na którą koniecznie musimy zwrócić szczególną uwagę, gdyż to właśnie od tego zależne będzie poczucie komfortu osób przebywających w domu, czyli przede wszystkim domowników, oraz bezpieczeństwo samego budynku. Chodzi tutaj głównie o to, aby ściany naszego domu nie nawilgły w trakcie zimy, bowiem w takim przypadku, podczas wiosennych a głównie letnich wysokich temperatur, może na ścianach domu pojawić się grzyb. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od ciągłej walki z zagrzybionymi ścianami jest tutaj zadbanie o prawidłowe ogrzewanie budynku, poprzez instalację solidnego, nowoczesnego kotła C.O., oraz odpowiednie ocieplenie budynku. Zobaczmy więc jak się za to zabrać, aby wszystko miało ręce i nogi, a nasz dom był komfortowy nawet w czasie największych mrozów.

Ocieplenie budynku.

Podstawowym działaniem będzie tutaj wykonanie ocieplenia ścian i dachu naszego budynku, co zminimalizuje nam stanowczo straty ciepła. Będzie to miało znaczący wpływ zarówno na poczucie komfortu domowników, jak i na zminimalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem. Im mniejsze bowiem straty ciepła, tym mniej energii cieplnej trzeba będzie do wnętrza budynku doprowadzić z instalacji grzewczej. Tym mniejsze będzie też spalanie, a więc mniejsze koszty ogrzewania, a dodatkowo ściany budynku w pełni bezpieczne. Warto tutaj także zadbać o wymianę drzwi i okien na nowoczesne, energooszczędne, bowiem tutaj także może dochodzić do poważnych strat ciepła. Tak samo warto zaizolować fundamenty budynku, jeśli nie zostało to przeprowadzone na etapie jego budowy (co ma miejsce w przypadku starego budownictwa), co także dodatkowo zminimalizuje straty ciepła z naszego domu.

Wybór odpowiednio wydajnego kotła grzewczego.

Kolejnym krokiem będzie tutaj wybór odpowiedniego kotła centralnego ogrzewania. Obecnie dość spora popularnością cieszą się nowoczesne kotły typu retortowego z podajnikami, gdzie spalanie jest wyjątkowo efektywne, a to z kolei minimalizuje dodatkowo koszty związane z ogrzewaniem. Oczywiście na popularności nie tracą także kotły żeliwne centralnego ogrzewania z podajnikiem, które jednakże w kwestii kosztów eksploatacji nieco ustępują kotłom retortowym. Generalnie rzecz biorąc, ze względu na wygodę i komfort obsługi warto tutaj wybrać kocioł z podajnikiem, tym bardziej jeśli dysponujemy dość sporą przestrzenią w kotłowni, bowiem dzięki temu zapewnimy sobie wygodną pracę przy obsłudze kotła. Wystarczy raz na kilka dni oczyścić palenisko z popiołu, oraz uzupełnić podajnik opałem, a reszta będzie toczyć się w pełni samoczynnie. Wszystkie parametry pracy kotła będą ustawiane za pomocą panelu sterowania, który zamontowany będzie wewnątrz mieszkania, a co za tym idzie, nasza praca ograniczy się tutaj do ustawienia żądanej temperatury w pomieszczeniach, zaś kocioł automatycznie dostosuje do tego parametry pracy kotła. W razie zaś braku opału w podajniku czy też zbyt wysokiego poziomu popiołu panel sterowania odpowiednio zasygnalizuje nam takie sytuacje, tak że nigdy nie będziemy tutaj zaskoczeni.

Dodaj komentarz