nowoczesne systemy drenażowe

Nowoczesne systemy drenażowe to bardzo ważny element wielu inwestycji budowlanych. Począwszy od budowy zwykłego domu jednorodzinnego, a skończywszy na budowie obiektów sportowych, czy też dróg i autostrad. Wszędzie tam, koniecznością jest zastosowanie odpowiedniego systemu drenażowego, w celu zabezpieczenia konstrukcji budowlanej przed negatywnym wpływem wody z opadów atmosferycznych oraz wód gruntowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku inwestycji realizowanych na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej, czy też w terenie czysto podmokłym. W każdym z tych przypadków, nowoczesne systemy drenażowe, będą spełniać swoje zadanie. Jeśli zostaną prawidłowo dobrane i wbudowane.

Gdzie stosowane są nowoczesne systemy drenażowe?

Jeśli chodzi o nowoczesne systemy drenażowe i ich zastosowanie, to przede wszystkim będą to poważne inwestycje budowlane. Rzadziej tego typu technologie będą stosowane w przypadku budynków jednorodzinnych, aczkolwiek i takie realizacje się zdarzają. W tym zakresie najczęściej wykorzystywane są systemy oparte o materiały geosyntetyczne, które charakteryzują się większym poziomem wydajności od tradycyjnie stosowanych w tym zakresie rozwiązań.

Najczęściej, zastosowanie w tym zakresie znajdują dwa rodzaje nowoczesnych materiałów geosyntetycznych. Są to profesjonalne maty drenażowe stosowane przy pracach w budownictwie czyli:

  • Tencate Polyfelt DC – jest to mata drenażowa, składająca się z geosiatki (wykonana z polietylowe o wysokiej gęstości – HDPE) oraz geowłókniny filtracyjnej (wykonana z polipropylenu – PP). Zapewniają one możliwość odprowadzania dużych ilości wody przy bardzo dużym obciążeniu. Sprawdzają się przede wszystkim przy systemach drenażowych realizowanych przy składowiskach odpadów, murach oporowych, tunelach czy też innych konstrukcji podziemnych.
  • Tencate Polyfelt Megadrain – składają się z trójwymiarowej geomaty (wykonanej z pojedynczych włókien polipropylenowych) oraz z geowłókniny filtracyjnej TS. Zapewniają one możliwość sprawnego odprowadzania wody przy niskim spadku hydraulicznym. Sprawdzają się więc przy wszelkiego rodzaju systemach odwodnienia boisk sportowych, tarasów, czy też powierzchni dachów.

Korzyści płynące z zastosowanie tego typu systemów drenażowych.

Przede wszystkim, trzeba tutaj podkreślić, iż nowoczesne systemy drenażowe, charakteryzują się o wiele większym poziomem wydajności. Są to także rozwiązanie dużo bardziej trwałe i odporne na obciążenia oraz uszkodzenia. Generalnie, można powiedzieć, iż poprzez nowoczesne systemy drenażowe, będziemy mogli znacznie wydłużyć okres eksploatacji wznoszonej konstrukcji budowlanej. Zabezpieczenie przed negatywnym wpływem wody gruntowej będzie tutaj znacznie podnosić trwałość całej konstrukcji budowlanej. Jest to więc jedno z wielu rozwiązań, które faktycznie warto zastosować w przypadku budowy nowych dróg i autostrad na jak najszerszą skalę.

Dodaj komentarz