Praktycznie rzecz ujmując, każde przedsiębiorstwo budowlane, w toku realizacji wielu zleceń od swoich klientów, będzie bardzo często zmuszone do wykorzystania różnorodnych pomp przemysłowych. Głównie chodzić będzie tutaj o pompy do odwodnień zalanych wykopów budowlanych, aczkolwiek bardzo często może się zdarzyć tak, że niezbędne będzie wykorzystanie pompy do ścieków. Będzie to miało miejsce w przypadku, kiedy wykopy budowlane zostaną nagle zalane przez uszkodzone rury kanalizacyjne. Dlatego też, warto tutaj posiadać umiejętność wykorzystywania tego typu pomp, jak również posiadać je na stanie, lub przynajmniej mieć wiedzę na temat tego, skąd można odpowiednie pompy pozyskać w razie takiej potrzeby.

Wykorzystywanie odpowiednich pomp.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego w jakich okolicznościach będą nam potrzebne pompy. Jak już mówiliśmy powyżej, z reguły będzie nam chodzić o odwodnienie wykopów budowlanych w razie nagłych wypadków. Do zalania wykopów najczęściej dochodzi wskutek:

  • Nagłych, intensywnych opadów atmosferycznych
  • Uszkodzenia rur wodociągowych
  • Uszkodzenia rur kanalizacyjnych

W tych trzech przypadkach będziemy musieli wykorzystać odpowiednio dopasowaną pompę do odwadniania, aby jak najszybciej osuszyć wykopu i przystąpić do kontynuacji pracy. Osobnym przypadkiem będzie praca w terenie podmokłym, jednakże tutaj należałoby zastosować odpowiednią instalację igłofiltrową, która zapewni nam odpowiednie warunki i wydajność obniżania poziomu wody gruntowej w tego typu przypadkach. Tutaj jednak najczęściej będą wykorzystywane zatapialne pompy do ścieków oraz wody czystej.

Skąd wziąć odpowiednią pompę?

Skoro już ustalimy jakiego rodzaju pompa w danym przypadku będzie nam potrzebna, warto zastanowić się nad opcjami jej pozyskania. Oczywiście można dokonać zakupu, co wiąże się z zaletami, bowiem nie będziemy mieć problemu na przyszłość. Niemniej jednak w niektórych przypadkach jest to zupełnie nieuzasadnione ekonomicznie, bowiem aby dokonać zakupu dobrej pompy, trzeba będzie wyłożyć spore pieniądze, a to będzie opłacalne tylko wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, iż pompa będzie intensywnie eksploatowana. Jeśli zaś takiej pewności nie mamy, pozostaje nam tylko dobra wypożyczalnia pomp spalinowych i elektrycznych do ścieków i odwadniania, co zawsze będzie o wiele bardziej opłacalne w przypadku jednorazowego zapotrzebowania na pracę tego typu urządzeń. W tym szczególnym przypadku nie trzeba się nawet zupełnie przejmować kwestiami utrzymania stanu technicznego pompy. My tylko bierzemy, opłacamy okres użytkowania pompy i eksploatujemy ją w ramach naszego czasu. Następnie zwracamy nieuszkodzoną i zupełnie nie musimy się martwić o to, aby przygotować pompę do następnego sezonu czy też oddać do serwisu na rutynowy przegląd. Jednym słowem wynajem pomp w wielu przypadkach okazuje się być o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem niż zakup pompy na własność.

Dodaj komentarz