Prawidłowy montaż instalacji elektrycznej w nowym budynku mieszkalnym, to kwestia bardzo istotna. Od tego, w dużej mierze zależeć będzie późniejsze bezpieczeństwo jej eksploatacji, jak również kwestie związane z komfortem użytkowania. Warto tutaj więc zwrócić uwagę na kwestię tego, aby montaż instalacji, realizowany był przez odpowiedniego fachowca, posiadającego stosowne uprawnienia SEP. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, iż wszystkie prace będą przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami. To zaś w tym przypadku jest najważniejsze. Jednym słowem, prawidłowy montaż instalacji elektrycznej, powinien być realizowany przez elektryka z uprawnieniami, bowiem przeciwnym przypadku, można narazić się na poważne konsekwencje.
Co dalej w artykule?
Czy prawidłowy montaż instalacji elektrycznej można przeprowadzić samodzielnie?
To oczywiście będzie w dużej mierze uzależnione od poziomu naszej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Co prawda, najlepiej jeśli posiadalibyśmy stosowne uprawnienia SEP, niemniej jednak nie są one tutaj koniecznością. Podstawą jest wiedza na temat konstrukcji instalacji elektrycznych, prawidłowych oznaczeń kolorystycznych przewodów, oraz na temat stosowane powszechnie osprzętu elektrycznego. Musimy także rozeznawać się w elektrycznym rysunku technicznym, aby wszystkie prace były realizowane zgodnie z projektem. W przeciwnym bowiem razie, będziemy mieć problemy z odbiorem instalacji przez nadzór budowlany. Jeśli instalacja zaś nie będzie prawidłowo odebrana, zakład energetyczny z całą pewnością odmówi nam przyłączenia jej do sieci elektroenergetycznej.
Jednym słowem, aby samodzielnie przeprowadzić prawidłowy montaż instalacji elektrycznej, trzeba posiadać wiedzę i odpowiednie doświadczenie. Przydatne będą także uprawnienia SEP, które znacznie ułatwią sprawę. W przeciwnym razie, lepiej będzie zatrudnić profesjonalnego elektryka, który posiada w tym zakresie stosowne doświadczenie, a co za tym idzie, zapewni nam prawidłowy montaż instalacji elektrycznej w naszym domu.
Niezbędny osprzęt elektryczny.
Tak jak już wspomnieliśmy, montaż powinien być zawsze prowadzony w zgodzie z założeniami projektowymi, a więc według dostarczonego rysunku technicznego. W pewnym jednak zakresie, możemy zdecydować się na małe odstępstwa. Chodzi tutaj głównie o osprzęt elektryczny. Możemy bowiem zastosować nieco inne gniazdka, łączniki, czy też nawet bezpieczniki. Ważne jest aby były one co najmniej takiej samej jakości lub lepsze niż te, wyszczególnione w projekcie. Warto tutaj od razu przypomnieć, iż każdy producent osprzętu elektrycznego będzie dostarczać na rynek sprzęt innej jakości. Wobec tego też, musimy starannie sprawdzić każde gniazdko, czy też łącznik pod względem jego parametrów, zanim zastosujemy do do montażu w naszej instalacji.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, można tutaj powiedzieć, iż prawidłowy montaż instalacji elektrycznej można zrealizować zarówno samodzielnie, jak i przy zatrudnieniu profesjonalnego elektryka. Ta druga opcja będzie zdecydowanie bezpieczniejsza. Jeśli jednak posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, to możemy przystąpić do samodzielnego montażu instalacji.