Usługi malarskie stanowią jedną z bardziej wymagających branż usługowych pod względem wiedzy, umiejętności i doświadczenia wykonawcy. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zapewnić sobie możliwość realizacji poszczególnych praca malarskich na wysokim poziomie, przy zastosowaniu odpowiednio dobranych do danego przypadku narzędzi, co zapewni efektywność realizowanych prac. Zobaczmy zatem, które kwestie będą tutaj najbardziej istotne, a które Moza będzie w początkowej fazie pominąć raczej milczeniem, jako kwestie mniej znaczące, mniej istotne.

Dobór narzędzie względem rodzaju zastosowanych farb.

Do każdego rodzaju podłoża należy stosować odpowiednio dobrane farby. Na ściany na przykład stosowane będą przede wszystkim farby wodne, czyli takie, dla których rozcieńczalnikiem jest woda. Będą to wszelkiego rodzaju farby emulsyjne, rozprowadzane za pomocą wałków lub szczotek i pędzli. Narzędzia te powinny być odpowiedni dobrane, przy czym kierować się można odpowiednimi oznaczeniami, które na każdy pędzel, czy też szczotek nanosi producent. Tym bardziej, iż obecnie, praktycznie każdy już producent szczotek stosuje się zunifikowanych zapisów w tej kwestii, i oznacza pędzle i szczotki w taki sam sposób. Szczotki niebieskie, do farb wodnych (o których mowa w tym akapicie), szczotki i pędzle brązowe, do zastosowania przy malowaniu drewna, oraz szczotki i pędzle czerwone do stosowania w połączeniu z farbami rozpuszczalnikowymi. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych narzędzi można liczyć na wysoki poziom jakości wykonania prac malarskich, aczkolwiek musimy pamiętać, iż wiedza, doświadczenie, umiejętności i wykształcenie malarza także będą tutaj odgrywać ogromną wręcz rolę.

Dobór farb do podłoża.

Oczywiście z wiedzy, doświadczenia i wykształcenia wykonawcy wynika także poprawne dobranie narzędzi w stosunku do stosowanych farb, oraz samych farb w stosunku do malowanego podłoża. Najpierw więc musimy dobrać farbę do podłoża, stosując tutaj prosty podział:

  • Farby emulsyjne – do malowania ścian, tynków, płyt G-K
  • Farby rozpuszczalnikowe – do malowania metalu i drewna

W tym drugim przypadku mamy jeszcze do podjęcia decyzję odnośnie malowanego materiału, bowiem do metalu i do drewna będziemy musieli stosować dwa różne od siebie pędzle. Generalnie rzecz ujmując, można tutaj wyjść z założenia, iż wiedza i doświadczenie będą mówić jedno, zaś wykształcenie często co innego. Trzeba tutaj więc zachować trochę zdrowego rozsądku i pewnego zawodowego sprytu, który niestety nie wszyscy malarze posiadają, a pozwala on na pewne naginanie reguł doboru farb i narzędzi do swoich potrzeb, w zależności od zamierzonych do osiągnięcia efektów. Dobry i doświadczony malarz będzie w stanie zawsze perfekcyjnie wręcz dopasować narzędzia i farby nie tylko do rodzaju malowanego podłoża, ale także do tego, jakie ma zamiar osiągnąć efekty swojej pracy, a to spora umiejętność, posiadana przez nielicznych, najlepszych malarzy.

Dodaj komentarz