Zadaniem systemów wentylacyjnych jest dostarczenie świeżego powietrza do wnętrza domu oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji. Zgodnie z polskimi przepisami w budynkach musi znaleźć się system wentylacyjny, dlatego wiele osób poszukuje informacji o tym jakie są rodzaje systemów wentylacyjnych. W niniejszym artykule krótko opisano najpopularniejsze rodzaje. 

Wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna

Podstawowym sposobem a wentylowanie budynku jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej. W tym przypadku napływ świeżego powietrza odbywa się poprzez drobne nieszczelności w stolarce okiennej/drzwiowej. Natomiast zużyte powietrze jest oddawane przez komin.

Alternatywą jest wentylacja mechaniczna. W tym wypadku wykorzystywane są elektryczne wentylatory, które mogą pomagać w nawiewaniu świeżego powietrza oraz wywiewaniu zużytego. Z reguły powietrze jest wywiewane poprzez kratki wyciągowe w łazience lub w kuchni.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są wentylatory z odzyskiem ciepła, czyli tak zwana rekuperacja. W tym przypadku poza nawiewem powietrza stosuje się jeszcze wymiennik odzysku ciepła dzięki czemu można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie.

System schodkowy oraz system pełny

Wentylacje można także podzielić w zależności od sposobu budowy przewodu wentylacyjnego. Jednym z rozwiązań jest system schodkowy. Wygląda to w taki sposób, że na przykład na parterze jest jeden kanał wentylacyjny, na pierwszym piętrze dwa kanały, na drugim trzy i tak dalej.

Alternatywą jest system pełny, która polega na zastosowaniu wszystkich kanałów wentylacyjnych od podstawy budynku. Zaletą systemu schodkowego jest spora oszczędność miejsca na niższych kondygnacjach. W przypadku wysokich budynków jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Natomiast w przypadku niskiego budownictwa jednorodzinnego częściej jest stosowany system pełny.

W jednym jak i drugim przypadku szczególnie ważne jest jak wentylacja jest zbudowana w górnej częsci budynku. Niezależnie od tego czy mówimy o wentylacji mechanicznej/grawitacyjnej lub czy mówimy o systemie schodkowym/pełnym niezbędne będą kominy wentylacyjne, które zapewnią dopływ świeżego powietrza.

Dodaj komentarz