Różaneczniki i Azalie

Uprawa roślin ogrodowych, to zawsze bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające podniesienie estetyki ogrodu. Różaneczniki i Azalie, to jedne z tych roślin ogrodowych, które w ostatnim czasie zyskują stale na popularności. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż nie są one roślinami nadmiernie wymagającymi w zakresie pielęgnacji. Wystarczy zadbać o prawidłowe przygotowanie ich uprawy, a pozostałe kwestie pielęgnacyjne, są już absolutnie mniej istotne. Co ważne, przy tak małych nakładach naszej pracy własnej, zyskujemy wysoki poziom estetyki w naszych ogrodach. Różaneczniki i Azalie, to niesamowicie piękne krzewy ozdobne, o pięknych kwiatach w okresie kwitnienia. Co ważne, niektóre z odmian pozostają zimozielone, co tylko podnosi atrakcyjność naszych ogrodów.

Jakich przygotowań wymagają Różaneczniki i Azalie do uprawy ogrodowej?

Przede wszystkim, musimy się tutaj skupić na kwestii tego, iż Różaneczniki i Azalie, muszą mieć stworzone rzeczywiście dogodne warunki do uprawy ogrodowej. Musimy najpierw wybrać odpowiednie odmiany, aby następnie dobrać jeszcze właściwe stanowisko nasadzenia i przygotować odpowiednią glebę do uprawy. Jednakże spełniając te trzy wymagania, nie musimy się w zasadzie przejmować niczym więcej. Drobne prace pielęgnacyjne, takie jak nawadnianie czy też przerzedzanie, bez trudu wykonać może nawet mało doświadczony ogrodnik.

Jakie czynność należy wykonać aby Różaneczniki i Azalie rosły dobrze.

Tak więc zajmijmy się po kolei wszystkimi kwestiami, którymi należy się zająć, aby nasze Różaneczniki i Azalie mogły dobrze czuć się naszych ogrodach. Będziemy więc zajmować się po kolei:

  • Wybór właściwej odmiany roślin – tak jak już powiedzieliśmy, nie wszystkie Różaneczniki i Azalie, będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich po prostu nie są wystarczająco odporne na mrozy, a te, w porze zimowej, w naszym kraju, czasami potrafią być bardzo dotkliwe. Musimy więc wyszukać tylko te Rhododendrony, które będą wykazywać taką odporność na odpowiednio wysokim poziomie.
  • Przygotowanie gleby do uprawy – aby nasze Różaneczniki i Azalie mogły dobrze się czuć, gleba powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Taką glebę można oczywiście kupić w sklepach ogrodniczych. Można ją jednak przygotować także samodzielnie. W tym celu trzeba w równych proporcjach zmieszać ze sobą kwaśny torf, glebę ogrodniczą, oraz korę sosnową. Taka gleba powinna mieć wystarczająco kwaśny odczyn pH, do uprawy Różaneczników i Azalii.
  • Wybór właściwego stanowiska nasadzenia – które powinno być dość zacienione i osłonięte. Najlepszym wyjściem jest stanowisko w sąsiedztwie innych roślin. Przy czym trzeba zwrócić uwagę na fakt, aby rośliny te, były raczej o głębokim systemie korzeniowym. Nasze Różaneczniki i Azalie charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, a dzięki temu, nie będzie dochodzić do konfliktu przy pozyskiwaniu wody z gleby. Konfliktu, który nasze młode Rhododendrony, z całą pewnością by przegrały.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, uprawa Różaneczników i Azalii w przydomowym ogrodzie nie jest wcale niczym nadzwyczaj wymagającym. Jeśli odpowiednio zadbamy o prace związane z przygotowaniem uprawy, to raczej bez większych trudności będziemy mogli cieszyć się doskonałymi efektami przy minimalnym nakładzie pracy związanej z pielęgnacją.

Dodaj komentarz