Przeprowadzanie prac malarskich, aby było jak najbardziej efektywne, wymaga od nas zastosowania odpowiednich farb i rzecz jasna narzędzi. Do wyboru będziemy mieć stosunkowo sporo różnego rodzaju wałków malarskich, szczotek oraz pędzli, a ich prawidłowy wybór w stosunku do malowanej powierzchni, zastosowanej farby czy też konkretnego przypadku będzie tutaj kluczowy. Dlatego też, warto tej kwestii przyjrzeć się nieco bliżej, aby w przypadku przeprowadzania jakichkolwiek prac malarskich w toku odświeżania swojego domu czy tez mieszkania, mieć przynajmniej podstawową w tym zakresie wiedzę i bez trudu dobierać narzędzia do realizacji tego typu prac.

Zastosowanie narzędzi malarskich.

W toku realizacji poszczególnych prac malarskich, będziemy mieć do czynienia z różnorodnymi sytuacjami, wymagającymi od nas zastosowania różnorodnych narzędzi. W każdym z przypadków efektywniejsze będą inne narzędzia toteż warto sobie tutaj wyszczególnić pewne przypadki, aby mieć jakąś podstawę doboru narzędzi. Oczywiście w każdej sytuacji trafią się także jakieś wyjątki, aczkolwiek umiejętne dobieranie w takim przypadku będzie wymagać już indywidualnego doświadczenia, toteż na tym etapie możemy tego typu sytuacje pominąć.

Przede wszystkim więc, należy skupić się na kwestii rodzaju realizowanych prac, oraz typie malowanej przez nas powierzchni i w stosunku do tych danych dobierać odpowiednie narzędzia.

  • Wałki malarskie – stosowane będą przede wszystkim do malowania powierzchni o niskiej chropowatości, czyli na przykład ścianek działowych z płyt G-K, czy też gładzi gipsowych. Zastosowanie wałków malarskich skutecznie przyspiesza proces malowania, pozwalając oszczędzać nam cenny czas, szczególnie w przypadku malowania bardzo dużych powierzchni.
  • Szczotki malarskie – idealne do malowania dużych powierzchni o nieco większej porowatości, gdzie trzeba skutecznie doprowadzić farbę do wszystkich szczelin w strukturze malowanej powierzchni.
  • Pędzle malarskie – będą stosowane głównie do prowadzenia malarskich prac wykończeniowych. Wszystkie obróbki okien i drzwi czy też narożników, będziemy realizować właśnie przy zastosowaniu odpowiednio dobranych pędzli malarskich.

Zakup odpowiednich narzędzi.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także umiejętny zakup odpowiednich narzędzi, bowiem na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór wałków, szczotek oraz pędzli malarskich. Najlepiej tutaj jest zdecydować się na zakup kilku wałków i szczotek, oraz pędzli o różnych zastosowaniach. W przypadku pędzli będziemy mieć sprawę nieco ułatwioną, bowiem bez trudu znajdziemy także całe zestawy pędzli w skład których wchodzą pędzle różnorodnego zastosowania, co znacznie ułatwia nam sprawę dokonania zakupu. W pozostałych zaś przypadkach, koniecznością będzie umiejętny wybór poszczególnych narzędzi. Warto jednak pamiętać, aby dokonać zakupu takiej ich ilości, aby mieć możliwość zastosowania jednego wałka czy też szczotki do malowania kolorem białym i innym bardzo jasnymi, oraz innych szczotek i pędzli do używania farb kolorowych, co pozwoli nam uniknąć wielu trudności z przebarwieniami na ścianach. Wymaga to także od nas starannego mycia narzędzi po malowaniu danym kolorem, aby niepotrzebnie resztki poprzedniej farby nie mieszały się z farbą innego koloru. Niemniej jednak wszystko jest tylko kwestią naszego zaangażowania i skrupulatności w wykonywaniu poszczególnych prac.

Dodaj komentarz