Przeprowadzanie prac związanych z odwadnianiem w wielu przypadkach wymagać będzie posiadania bardzo wydajnego sprzętu, który jest stosunkowo kosztowny. Bardzo często też, zakup tego rodzaju urządzeń przekracza możliwości większości małych i średnich przedsiębiorców, wobec czego powinni raczej poszukać możliwości ich wynajmu na jednorazowe akcje związane z ich wykorzystaniem, niż zapożyczać się w celu zakupienia kosztownej pompy, której nie będą w stanie skutecznie wykorzystać. Zobaczmy wobec tego, w jaki sposób podejść do tej kwestii, aby nie marnować nadmiernych ilości funduszy a jednocześnie skutecznie przeprowadzać wszystkie niezbędne prace związane z odwadnianiem, które tylko staną na przeszkodzie do realizacji inwestycji budowlanych.

Wybór odpowiedniej pompy.

Przede wszystkim zawsze trzeba będzie tutaj zacząć od wyboru odpowiedniej pompy do konkretnego zastosowania, bowiem w zależności od rodzaju przeprowadzanych prac odwodnieniowych, konieczne będzie zastosowanie zupełnie innych urządzeń. W zdecydowanej większości przypadków prac ogólnobudowlanych w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będą pompy zanurzeniowe do wody brudnej, bowiem perfekcyjnie będą sprawdzać w przypadku zalanych wykopów budowlanych, co też jest najczęstsza przyczyną przeprowadzania prac odwodnieniowych w przemyśle budowlanym. Oczywiście zdarzać się będą także inne sytuacje, jak na przykład prac w terenie podmokłym, gdzie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zestawów igłofiltrowych, które perfekcyjnie wręcz sprawdzają się w przypadku obniżania poziomu wody gruntowej i osuszania terenów podmokłych, w których mają być przeprowadzane prace ziemne. Czasami trzeba będzie też skorzystać z pomp specjalistycznych, czyli na przykład kwasoodpornych, do pompowania cieczy z zawartością silnie żrących substancji chemicznych, aczkolwiek tego typu przypadki należą raczej do rzadkości.

Skąd brać odpowiednie pompy?

Oczywiście powstaje także problem, skąd brać odpowiednie urządzenia, które będą skutecznie sprawdzać się w każdym, nawet najtrudniejszym przypadku. Otóż w zdecydowanie największej ilości sytuacji, wystarczającym rozwiązaniem będzie wynajem pompy od profesjonalnego dostawcy. Aczkolwiek w przypadku, kiedy przewidujemy częstsze zastosowanie pompy w naszej codziennej pracy, rozsądnym wydaje się być zakupienie takiej pompy na własności, bowiem w pewnym momencie, z cała pewnością koszty najmu pomp przekroczą koszty jej zakupu. Generalnie jednak można tutaj wyjść z założenia, iż w zdecydowanej większości przypadków rozwiązaniem optymalnym będzie wynajem pompy, która wykorzystana będzie raczej raz czy też może maksymalnie dwa razy w ciągu całego sezonu, a to raczej sprawia, iż zakup jest zupełnie nieopłacalny. Tylko w przypadkach, kiedy wiemy o większym zapotrzebowaniu na pracę pomp w naszym przedsiębiorstwie, ich zakup zdaje się być jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, w pozostałych zaś przypadkach pozostaje nam wynajem.

Dodaj komentarz