Jednym z bardziej wymagających zadań, przed którymi stanąć musi każdy właściciel domu jednorodzinnego, jest wymiana okien. Dotyczyć to oczywiście będzie przede wszystkim właścicieli budynków starszych, w których zastosowana jest jeszcze stolarka okienna starego typu. W nowo budowanych domach raczej nie będziemy mieć tego problemu, gdyż okna będą już nowej generacji, zapewniające odpowiedni poziom izolacji termicznej oraz akustycznej.

Aby dokonać wymiany okien, trzeba będzie w pierwszej kolejności dobrać właściwą technologię, która pozwoli nam skutecznie zadbać o nasz komfort wewnątrz budynku. Musimy więc znaleźć odpowiedni, w pełni profesjonalny sklep z oknami PCV w Bielsku Białej, aby zagwarantować sobie możliwość doboru okien jak najlepszych. W końcu tego typu inwestycja powinna nam służyć przez wiele lat, zapewniając wysoki poziom komfortu oraz minimalizację strat energii cieplnej z budynku.

Parametry techniczne okien.

Zdecydowanie najistotniejszą kwestią będzie tutaj zwrócenie szczególnej uwagi na parametry techniczne nowo wybieranych okien. Bez względu na fakt, czy zdecydujemy się na stolarkę okienną drewnianą, czy też z PCV, kluczowymi będą parametry izolacji termicznej oraz akustycznej.

  • Izolacja termiczna – określana współczynnikiem przenikania ciepła U, który obecnie powinien wynosić poniżej 1,1 W/(m2*K). oczywiście im mniejsza wartość tego współczynnika tym lepiej, gdyż mniej energii cieplnej z naszego domu, będzie uchodzić poprzez płaszczyznę okna.
  • Izolacja akustyczna – to z kolei parametr który określa poziom hałasu, jaki okna są w stanie wytłumić , określany w dB. Im wyższy poziom izolacji akustycznej, tym większy poziom komfortu wewnątrz domu osiągniemy. Po prostu hałasy z zewnątrz nie będą zakłócać naszego wypoczynku i relaksu w swoim domu.

Poza tym warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię zabezpieczeń zastosowanych w danych oknach. W starszych modelach, niejednokrotnie zdarzały się takie sytuacje, iż przy uchylonych oknach, możliwe było ich otwarcie od zewnątrz, co jest przecież absolutnie niedopuszczalne. Obecnie jednak, w nowych oknach, mamy już do czynieni z zabezpieczeniami, które skutecznie uniemożliwiają ewentualne włamanie poprzez uchylone okna.

Prawidłowy montaż okien.

Osobnym zagadnieniem będzie tutaj prawidłowy montaż stolarki okiennej. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zatrudnienie specjalistów, którzy zastosują odpowiednio zaawansowane technologie i rozwiązania montażowe. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których poprzez wadliwy montaż, parametry izolacji termicznej i akustycznej będą zaniżone.

Podsumowanie.

Musimy więc pamiętać, iż najważniejszą kwestią w tym przypadku, będzie przede wszystkim dobór właściwych okien pod względem parametrów technicznych, jak również ich poprawny montaż. Jeśli zwrócimy na te kwestie odpowiednio dużo uwagi i przypilnujemy, aby wszystko było idealnie dopasowane i zamontowane, to okna posłużą nam przez wiele kolejnych lat, zapewniając komfort oraz niski poziom strat ciepła.

Dodaj komentarz