Zbyt duża ilość związków wapnia i magnezu w wodzie obniża jej walory smakowe i użytkowe. Powoduje odkładanie się kamienia w instalacji wodnej, a także na powierzchni armatury łazienkowej i kuchennej. Długotrwałe gromadzenie się kamienia jest nie tylko mało estetyczne, ale także wpływa negatywnie na pracę całej urządzeń, wchodzących w skład instalacji wodnej. By temu zapobiec wystarczy zamontować dobrej jakości uzdatniacz wody.
Co dalej w artykule?
Kiedy warto uzdatniać wodę?
Według zaleceń WHO uzdatnianie wody powinno się wdrożyć gdy woda posiada poziom twardości powyżej 10 dh. Przy znacznym przekroczeniu tej wartości nie będzie konieczne specjalistyczne badanie próbki wody z instalacji. Wystarczy, że sprawdzimy to organoleptycznie. O tym czy w instalacji płynie twarda woda dowiemy się już po kilku lub kilkunastu dniach po jego wytrącaniu się na ściankach czajnika lub poprzez jego zbieranie się w bezpośredniej okolicy baterii umywalkowej, prysznicowej czy wannowej.
Czym jest zmiękczacz wody?
Zmiękczacze wody są urządzeniami, które neutralizują częściowo lub całkowicie ilość związków odpowiedzialnych za powstawanie kamienia wodnego. Zmiękczanie wody opiera się w nich na zasadzie wymiany jonów wapnia i magnezu na jony neutralne poprzez wykorzystanie żywicy jonowymiennej. Wielkość jej złoża wpływa na efektywność uzdatniania wody, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o jej regularną regenerację, która jest możliwa poprzez zastosowanie dedykowanej soli zmiękczającej.
Rodzaje zmiękczaczy wody
Zmiękczacze wody pomimo bardzo zbliżonej funkcjonalności różnią się między sobą zarówno budową jak i wielkością. Podstawowy podział wyróżnia zmiękczacze kompaktowe i dwuczęściowe. W przypadku tych pierwszych wszystkie najważniejsze elementy są schowane w środku urządzenia. Natomiast w przypadku zmiękczaczy dwuczęściowych głowica sterująca ze złożem żywicy jonowymiennej są oddzielone od zbiornika soli regenerującej.
Jaka objętość złoża żywicy jonowymiennej będzie odpowiednia?
Zależy to przede wszystkim od zużycia ilości wody w gospodarstwie domowym. Wielu producentów biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb swoich klientów wypuszczają na rynek zmiękczacze wody w kilku kategoriach efektywności pracy. Jednym z nich takich urządzeń jest BWT AQUADIAL softlife, który jest dostępny aż w 4 rozmiarach: 10, 15, 20, 25l. Zakładając średnie zużycie wody 4 osobowej rodziny na poziomie około 8-10 metrów sześciennych najbardziej optymalnym będzie zastosowanie urządzenia, które jest zaopatrzone w 20-25l złoża żywicy jonowymiennej.