Jedną z ważniejszych kwestii w przypadku ogrzewania domów jednorodzinnych, jest prawidłowy dobór grzejników do konkretnych pomieszczeń. Musimy tutaj zdać sobie sprawę z tego, że każde pomieszczenie będzie mieć zupełnie inne zapotrzebowanie na energię cieplną. Wynikać to będzie z wielkości konkretnego pomieszczenia, z jego metrażu, oraz strat ciepła. Do tego należy także uwzględnić kwestię zapotrzebowania na energię cieplną budynku, aby mieć możliwość wyliczenia mocy grzejnika w danym pomieszczeniu. Oczywiście możliwe jest także skorzystanie z wielu kalkulatorów, które każdy producent grzejników ściennych udostępnia na swoich stronach internetowych. Warto o tym pomyśleć, aby ostatecznie mieć możliwość doboru grzejników precyzyjnie dopasowanych.

Podstawowe informacje w zakresie dobierania grzejników

W tym aspekcie najważniejsze jest zapotrzebowanie na energię poszczególnych typów budynków. Jest to istotny parametr który odczytamy z projektu domu. w przypadku starego budownictwa jednak nie będzie to możliwe, wobec czego należy przyjmować wartości szacunkowe. Poniższa lista prezentuje szacunkowe wartości zapotrzebowania energetycznego dla poszczególnych budynków.

  • Domy stare, bez ocieplenia – 150–200W/m2
  • Domy nowsze, średnio ocieplone – 90-100 W/m2
  • Domy nowoczesne, energooszczędne – 60-70W/m2

Do tego dochodzi jeszcze kwestia metrażu pomieszczenia oraz współczynnika straty ciepła. Współczynnik ten przedstawia się następująco

  • Domy stare, bez ocieplenia – 1,2-1,5W/m2K
  • Domy nowsze, średnio ocieplone – 0,7W/m2K
  • Domy nowoczesne, energooszczędne – 0,3W/m2K

Wzór na obliczenie mocy grzejnika do danego pomieszczenia będzie się przedstawiać więc następująco

Q = metraż pomieszczenia * zapotrzebowanie energetyczny budynku na metr kwadratowy * współczynnik k

Podstawiając do wzoru poszczególne informacje bez trudu obliczymy moc grzejnika jaka będzie potrzebna do naszego pomieszczenia. Alternatywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora doboru mocy grzejnika. Tutaj każdy producent grzejników ściennych będzie takowy kalkulator udostępniać. Jedne będą bardziej a inne mniej precyzyjne i zaawansowane.

Dlaczego dobór grzejników jest tak istotny?

Przede wszystkim ze względów komfortu w domu, oraz kosztów ogrzewania. Im bardziej precyzyjnie dobrany grzejnik do każdego pomieszczenia, tym bardziej optymalne będą koszty ogrzewania. Warto zadbać o to, aby było w każdym pomieszczeniu jak najlepiej, bowiem wtedy, przy takiej samej mocy grzewczej wpuszczonej na każdy grzejnik, we wszystkich pomieszczeniach osiągniemy taki sam poziom temperatury. Warto jednak podkreślić, iż w niektórych pomieszczeniach będziemy chcieli mieć cieplej, a w niektórych chłodniej. Ten problem rozwiążemy bez problemu stosując zawory termostatyczne. Ustawiamy na nich pożądaną temperaturę, a te będą puszczać czynnik grzewczy w chwili, kiedy temperatura w pomieszczeniu będzie niższa. Jest to chyba najwygodniejsze rozwiązanie do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym. Warto więc w takie rozwiązanie zainwestować, bowiem pozwoli osiągnąć odpowiednio wysoki poziom optymalizacji ogrzewania.

Dodaj komentarz