Siła budynku leży w jego fundamencie. Jego celem jest podtrzymanie i utrzymanie razem konstrukcji wybudowanej ponad nim. Ponieważ grunt nie jest całkiem nieruchomy, a w wielu przypadkach nie jest całkowicie solidny, dom umieszczony bezpośrednio na ziemi jest bardziej podatny na pękanie lub uszkodzenie przez siły naturalne. Prawidłowo zbudowany fundament większa liczbę nadużyć, jakie może przyjąć konstrukcja domu i pozostaje bezpieczny dla znajdujących się w nim osób.

Funkcje fundamentu

Fundament budynku faktycznie wykonuje wiele funkcji. Trzy najważniejsze to obciążenie budynku, zakotwiczenie go przed siłami naturalnymi, takimi jak trzęsienia ziemi, i odizolowanie go od wilgoci gruntowej. Względne znaczenie tych funkcji zmienia się w zależności od rodzaju terenu pod budynkiem i projektu budynku. W przypadku mniejszych budynków z akcesoriami, takich jak szopy, fundament jest mniej ważny. Fundament często tworzy podziemną przestrzeń, która może stać się kolejnym poziomem podłogi użytkowej, np. piwnicą. Często ma to drugorzędne funkcje, takie jak przechowywanie, i jest miejscem na „mechanikę”, w tym wyposażenie pieca.

Nośność gruntu

Pod względem inżynieryjnym fundament domu musi wytrzymać obciążenia nadbudowy domu zbudowanej na nim. „Obciążenie” jest stałym ciężarem samej konstrukcji domu – jest „martwe”, ponieważ nigdy się nie zmienia. Obciążenie „żywe” to zmieniający się ciężar zawartości i ludzi, a w zimnych miejscach obciążenie takie obejmuje ciężar śniegu na dachu. Fundament musi być dość sztywny, aby przenosić ciężar budynku na ziemię bez poważnego narażenia się na szwank. Jeśli podłoże pod spodem jest problematyczne – miękka gleba lub mokre, lub pochyłe miejsce – konieczne może być zainstalowanie dodatkowych konstrukcji fundamentowych, takich jak pionowe pale, aby utrzymać stabilność konstrukcji.

Kotwica przeciw zmiennym siłom natury

Po wybudowaniu dom, jeśli nie jest zakotwiczony w fundamencie, może zostać uszkodzony lub całkowicie zmyty przez siły naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, wiatr lub tornado, powodzie. Ponieważ fundament jest z definicji wbudowany w ziemię, jest znacznie mniej prawdopodobne, że zostanie zniszczony. Ponieważ fundamenty są zbudowane z solidnych gęstych materiałów, takich jak beton lub kamień, są odporne na wstrząsy lepiej niż nadbudowa domu. Dom przykręcony do fundamentu lepiej zachowa swoją strukturę i rzadziej zostanie porwany przez klęskę żywiołową. W wielu starszych amerykańskich domach płyty i słupy po prostu spoczywały na ścianie fundamentowej i oczekiwano, że ciężar budynku utrzyma je na miejscu.

Właściwy fundament to coś więcej niż tylko funkcja utrzymania domu nad ziemią. Zatrzymuje również wilgoć, izoluje przed zimnem i jest odporny na ruch ziemi wokół niej.

Dodaj komentarz