Upowszechnienie się technologii LED, która okazuje się niezwykle praktyczna i funkcjonalna sprawiło, że popularne stały się innowacyjne elementy oświetlenia, takie jak taśma LED. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które można dość łatwo zaadaptować w dowolnym pomieszczeniu. Tego typu taśmy są powszechnie wykorzystywane zarówno w mieszkaniach i domach prywatnych, jak i w lokalach użytkowych, takich jak sklepy, obiekty usługowe lub przemysłowe. Dzięki wysokiej energooszczędności i trwałości diod LED, taśmy tego typu mogą być swobodnie wykorzystywane do szerokiego spektrum zastosowań i mogą pracować nawet przez całą dobę bez obawy o generowanie bardzo dużych kosztów lub o konieczność rychłej wymiany uszkodzonych żarówek. Taśmy LED, które pracują bez przerwy, mogą funkcjonować bez wymiany nawet przez kilka lat. Jeśli nie pracują przez całą dobę, okazuje się, że jest to niezwykle trwałe rozwiązanie. Dzięki temu jest tak chętnie wykorzystywane nawet w przemysłowych warunkach.
Jak wykorzystać taśmę LED w domu?
Technologię LED bardzo często wykorzystuje się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz do budowy oświetlenia pomocniczego lub nawet głównego. Najpopularniejszym zastosowaniem jest wykorzystanie taśm LED do budowy podłużnego oświetlenia przypodłogowego lub podsufitowego. Można to wykonać na kilka sposobów. W wersji przypodłogowej zazwyczaj stosuje się dedykowane do tego listwy przypodłogowe, które są zaprojektowane tak, by taśma LED się w nich zmieściła, a ponadto można było ją swobodnie rozprowadzić. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny, a sam montaż dzięki dostępnym na rynku dedykowanym listwom jest relatywnie prosty. Wymaga jedynie podłączenia listwy do zasilacza i sieci energetycznej. Same listwy można swobodnie docinać, co daje duże możliwości montażowe i pozwala tworzyć niemal dowolne kompozycje świetlne oraz dopasować oświetlenie do dowolnej architektury wnętrza. Niezwykle widowiskowo wygląda także oświetlenie montowane pod sufitem. Do tego także wykorzystuje się dedykowane listwy, ale można je również wykonać samemu z profili aluminiowych oraz zaprawy, która je umiejętnie zamaskuje, tworząc zwartą bryłę ze ścianą. Takie rozwiązanie wygląda bardzo integralnie i spójnie, co sprawa na żywo duże wrażenie. Ciekawą opcją jest wykorzystanie takiego oświetlenia do wyeksponowania obrazów lub innych ozdób zawieszonych na ścianach, lub ustawionych na wysokich regałach pod sufitem.
Montaż taśm LED na zewnątrz
Kupując taśmy LED o odpowiedniej klasie odporności IP, można je także wykorzystać jako oświetlenie tarasów lub podbitki dachowej. Taśma LED świetnie spisze się jako dodatkowe oświetlenie, które ponadto można łatwo zsynchronizować z automatycznymi czujkami na podczerwień, które wychwytują ruch.