Przeszklenia dużego formatu są niesamowitą ozdobą domu. Przeszklone fasady pasują nie tylko do nowoczesnych domów, w których dominuje minimalizm, ale także do tradycyjnych domów drewnianych, w których dominują bale i kamień. Jakie są wady, a jakie zalety budowania domu z dużymi przeszkleniami? Sprawdźcie!

Okna panoramiczne w domu – zalety i wady

Wielkie, panoramiczne okna zwykle buduje się od strony ogrodu. Wówczas pozwalają uzyskać ciekawy efekt „zaproszenia drzew do salonu”. Salon z dużą szklaną ścianą wychodzący na ogród wygląda na większy, jest w nim więcej światła. Nie brakuje również projektów, w których szklane fasady budowane są od frontu. Dom wygląda wtedy okazale.

Sceptycy budowania domów z dużymi przeszkleniami podkreślają najczęściej argumenty o tym, że takie rozwiązanie jest mało efektywne energetycznie. Dom o dużych przeszkleniach ma większe zapotrzebowanie na energię w zimie. Latem natomiast pojawia się problem nadmiernego przegrzewania wnętrza. Dodatkowo, sam koszt zakupu dużych okien panoramicznych oraz koszt wykonawstwa jest nieporównywalnie wyższy niż w sytuacji, gdy zdecydujemy się na okna o standardowej wielkości.

Nowoczesne technologie

Na szczęście, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie rozprawić się z większością tego typu problemów. Po pierwsze, nowoczesne duże okna panoramiczne budowane są ze specjalnego rodzaju szkła. Jest to hartowane szkło z powłoką antyrefleksyjną. Powłoka odbijająca światło pozwala ograniczyć zjawisko przegrzewania się wnętrza latem, gdy intensywnie świeci słońce. Elementem dodatkowym mogą być tutaj rolety, montowane dodatkowo na zewnątrz. Gdy są sterowane pilotem, problem przegrzewania się pomieszczeń przestaje być uciążliwy. Hartowane szkło natomiast będzie stanowiło bezpieczną przegrodę między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem domu.

Okna panoramiczne: drewniane, z PCV, czy aluminiowe?

Jedną z najbardziej istotnych cech dużych okien jest ich waga. Gdy montujemy wielkie okna na piętrze, ich waga nie może doprowadzać do nadmiernego obciążania konstrukcji budynku. Dodatkowo, wielkoformatowa stolarka okienna nie może stwarzać zagrożenia. Z tego powodu, duże okna muszą być elastyczne. Najmniejszą sztywność mają okna kościerzyna PVC, dlatego muszą mieć specjalne wkładki wzmacniające, wykonane ze stali. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są okna drewniane. Tutaj powierzchnia okna może być zdecydowanie większa, bez konieczności stosowania wsporników i bez dzielenia okna na części. Podobnymi właściwościami charakteryzują się okna aluminiowe.Wybór wydaje się więc oczywisty. Należy wziąć jednak pod uwagę również koszt, który jest zdecydowanie wyższy w przypadku okien aluminiowych i drewnianych.

Dodaj komentarz