Montaż instalacji elektrycznej to bardzo ważna czynność. Jej prawidłowe przeprowadzenie będzie wywierać silny wpływ na bezpieczeństwo użytkownika końcowego. Dlatego też należy tutaj zastosować wszystkie najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie zabezpieczenia użytkownika przed negatywnymi skutkami korzystania z elektryczności. W końcu zdajemy sobie wszyscy bardzo dobrze sprawę z tego, iż prąd elektryczny jest niebezpieczny. Może dojść do porażenia, wybuchu pożaru, a w efekcie porażenia można nawet stracić życie. Dlatego też warto tutaj jednak przestrzegać wszystkich niezbędnych, obowiązujących obecnie przepisów, jak również korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mogą pozwolić nam poczuć się bezpieczniej.

Wymagania techniczne dla instalacji.

Zanim w ogóle będzie mogła powstać instalacja elektryczna, niezbędne będzie przygotowanie jej projektu. Tutaj najważniejszymi kwestiami jest to, aby określić planowane obciążenie poszczególnych linii elektrycznych w całym domu. Zakładamy oczywiście, iż każde pomieszczenie będzie docelowo objęte osobną instalacją, na osobnym bezpieczniku. Jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym, bowiem w przypadku konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek prac związanych z serwisem czy też modernizacją instalacją w danym pomieszczeniu, nie trzeba odcinać od dopływu prądu pozostałych. Planowane obciążenie poszczególnych pomieszczeń jest bardzo istotną kwestią, która będzie tutaj determinować typ użytych bezpieczników, oraz przekrój przewodów elektrycznych. Bardzo ważne będą także poszczególne gniazdka i łączniki zastosowane w instalacji. Muszą one posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, aby zagwarantować bezpieczne użytkowanie.

Montaż instalacji elektrycznej

Jeszcze do niedawna w większości przypadków, montaż przewodów elektrycznych w instalacji realizowany był podtynkowo. Wykuwane były korytka w ścianie, gdzie wkładane były przewody w zabezpieczających je rurkach, a następnie przykrywane były warstwą tynku. Niestety rozwiązanie to prowadziło do poważnych problemów w sytuacji, kiedy trzeba było wymienić przewód. Wymagało ono kucia w ścianach a następnie znów tynkowania. Dlatego też obecnie wykorzystywane w tym celu są kanały dla układania przewodów elektrycznych. Jest to rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, bowiem pozwala na bezproblemowe prowadzenie jakichkolwiek prac serwisowych lub modernizacyjnych. Kanały montowane są na równo z tynkiem, a następnie, po ułożeniu niezbędnych przewodów, przykrywane są listwą maskującą. Co więcej, listwy maskujące mogą być wykonywane w różnych odcieniach i deseniach, a więc możemy je skutecznie schować w kolorystyce ścian, lub też wykorzystywać jako dodatkowa ozdoba. Możemy więc powiedzieć, iż kanały instalacyjne to rzeczywiście jedna z tych, nowych technologii, które przyczyniają się do usprawnienia montażu instalacji elektrycznych.

Dodaj komentarz