Najskuteczniejszym sposobem izolacji elementów budynku, które stykają się z podłożem, jest zastosowanie tzw. izolacji obwodowej. Jest to zewnętrzna, ciągła izolacja pozbawiona mostków termicznych stosowanych w przegrodach budowlanych, które mają bezpośredni kontakt z podłożem.

Zainstalowanie izolacji termicznej na zewnętrznych powierzchniach ścian piwnic eliminuje ryzyko przenikania temperatur przez mróz do ścian i zapobiega kondensacji wilgoci wewnątrz budynku. Rolą izolacji obwodowej jest nie tylko zmniejszenie strat ciepła, ale także ochrona zewnętrznej izolacji przed uszkodzeniem.

Jaki materiał najlepiej wybrać?

Zdecydowanie celulozowy materiał izolacyjny. Izolacja celulozowa jest prawdopodobnie jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska form izolacji. Celuloza jest wykonana z recyklingu kartonu, papieru i innych podobnych materiałów i jest w postaci luźnej. Celuloza ma wartość R między R-3,1 i R-3,7. Niektóre ostatnie badania nad celulozą wykazały, że może to być doskonały produkt do stosowania w minimalizowaniu uszkodzeń spowodowanych pożarem. Z powodu zwartości materiału celuloza nie zawiera w sobie tlenu. Brak tlenu w materiale pomaga zminimalizować szkody, które może spowodować pożar.

Celuloza jest więc prawdopodobnie jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska form izolacji, ale jest również jedną z najbardziej ognioodpornych form izolacji. Istnieją jednak pewne wady tego materiału, takie jak alergie, które niektórzy ludzie mogą mieć na gaz z kurzu. Również znalezienie osób wykwalifikowanych w stosowaniu tego typu izolacji jest stosunkowo trudne w porównaniu z, powiedzmy, włóknem szklanym. Jednak celuloza jest tanim i skutecznym środkiem izolacyjnym.

Materiał opracowany przez specjalistę w izolacjach natryskowych – Termkon Konin.

Dodaj komentarz