Wybór technologii ogrzewania do nowego budynku, należy rozpocząć jeszcze na etapie projektowania, bowiem wiele technologii wymaga specyficznego podejścia. Na przykład ogrzewanie kanałowe, czy też ogrzewanie podłogowe. Najmniejszym problemem jest ogrzewanie ścienne, bowiem tutaj cała instalacja i montaż jest zewnętrzny. W przypadku pozostałych dwóch rozwiązań, należy przygotować wewnątrz ścian i podłóg odpowiednią infrastrukturę, która zapewni nam wysoki poziom efektywności grzewczej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, czy lepiej wybrać grzejniki kanałowe, czy też może wystarczające będą grzejniki ścienne.

Czym różnią się grzejniki kanałowe od grzejników ściennych?

Przede wszystkim, podstawową różnicą jest miejsce montażu. Grzejniki ścienne będą zajmować cenną przestrzeń użytkową pomieszczenia, ograniczając, najczęściej swobodny dostęp do okna. W przypadku grzejników kanałowych ten problem nie występuje, bowiem są one zamontowane bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi. Drugą istotną kwestią jest sam proces ogrzewania pomieszczenia. W przypadku grzejników ściennych wykorzystywany jest proces konwekcji. Powietrze zimne opada na dół, i dochodzi do dolnej części grzejnika, tam w miarę ogrzewania się, zaczyna się unosić ku górze, pomiędzy żebrami, bądź też płytami grzejnika. Im większa temperatura czynnika grzewczego, tym większa prędkość ruchu powietrza. Tak więc w przypadku niskiej temperatury czynnika grzewczego, pomieszczenie będzie się rozgrzewać pomału, ze względu na powolne rozprzestrzenianie się powietrza. W przypadku zaś grzejników kanałowych, w ich wnętrzu zamontowany jest wentylator, którzy utrzymuje stały poziom rozprzestrzeniania się ciepłego powietrza. Pozwala to na szybsze i efektywniejsze rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu.

Co więc wybrać?

Oczywiście trzeba tutaj szczerze przyznać, iż zdarzają się sytuację, kiedy grzejniki ścienne będą rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Dzieje się tak w przypadku, kiedy nie mamy możliwość montażu grzejników kanałowych. Wymagają one bowiem stosunkowo grubych podłóg i stropów. Do każdego grzejnika kanałowego należy przygotować odpowiedni kanał w podłodze o głębokości co najmniej 10cm, tak aby jednocześnie nie naruszyć struktury konstrukcyjnej podłóg. Tak więc nie we wszystkich budynkach będzie to po prostu możliwe.

Jeśli więc mamy taką możliwość warto tę kwestie starannie przeanalizować, bowiem wdrożenie ogrzewania kanałowego niesie za sobą konkretne korzyści. Przede wszystkim zapewnia nam wyższy poziom komfortu w domu, ale także przyczynia się do powstawania oszczędności. Ponadto, zapewnia nam ograniczenie zanieczyszczeń środowiska naturalnego, poprzez efektywniejsze wykorzystanie ciepła z instalacji grzewczej. Tak więc, jest to technologia bardziej przyjazna środowisku naturalnemu.

Dodaj komentarz