Moda na inwestycje w fotowoltaike trwa w najlepsze. Na dachach domów niczym grzyby po deszczu pojawiają się panele solarne. Powstaje zatem pytanie czy inwestycja w panele fotowoltaiczne rzeczywiście, aż tak bardzo się opłaca czy może jest to przereklamowana moda.

Fotowoltaika

Nie jest to artykuł techniczny w związku z czym nie będziemy wchodzić w szczegóły dotyczące działania domowej instalacji fotowoltaicznej. Natomiast w dużym skrócie energia z promieniowania słonecznego jest odbierana przez ogniwa fotowoltaiczne. Potem zostaje wyprodukowany prąd stały, który jest przekształcany w prąd zmienny, który potocznie mówiąc płynie w naszych gniazdkach. Wbrew panującym mitom jak najbardziej panele fotowoltaiczne pozyskują energię nawet w pochmurne lub deszczowe dni. Jednak charakteryzują się największą wydajnością podczas słonecznej pogody. Warto wiedzieć, że pozyskany nadmiar energii jest oddawany do sieci energetycznej i później może być odebrany z 20% lub 30% stratą. Zatem jeśli pozyskasz dużo energii elektrycznej latem a chcesz ją wykorzystać zimą do ogrzania domu to jak najbardziej masz taką możliwość.

Czy to się opłaca?

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca każdy musi policzyć sobie sam. Jednak dosyć miarodajny jest fakt, że tego typu inwestycja zwraca się po około 7-12 latach (w zależności od efektywności, wykorzystanych dotacji, cenie po jakiej instalacja jest zakupiona itd.).

Szczególnie interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie energii pozyskanej “ze słońca” na ogrzanie domu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu pompy ciepła lub paneli infrared. W efekcie nie tylko rachunki za energię elektryczną spadają niemal do zera (pozostają opłaty stałe jakie jak opłata przesyłowa) ale również opłaty za ogrzewanie. Trzeba przyznać, że duet fotowoltaika + pompa ciepła to rozwiązanie, które brzmi bardzo atrakcyjnie zarówno pod względem oszczędności jak i szeroko pojętej ekologiczności. Naszym zdaniem każdy kto zadaje sobie pytanie „czym ogrzewać dom” powinien poważnie rozważyć pompę ciepła.

Więcej na temat opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne (w przypadku domu jednorodzinnego) można poczytać na https://blog.poradnik-budowlany.com/

 

Dodaj komentarz