Prace malarskie, będziemy mogli podzielić na dwa główne etapy. Jest to właściwe malowanie ścian, oraz prace wykończeniowe. Bardzo ważne jest tutaj przede wszystkim to, aby dobrać właściwe narzędzia do poszczególnych prac. Będzie się to bowiem przekładać na efektywność pracy, oraz na jakość osiąganych efektów. Prawidłowy wybór narzędzi malarskich, zarówno do prac wykończeniowych, jak i do właściwego malowania jest więc tutaj kwestią wręcz kluczową. Przyjrzyjmy się w takim razie kwestii tego, jak dobierać narzędzia do poszczególnych czynności w procesie malarskim. Ze szczególnym uwzględnieniem pędzli stosowanych w pracach wykończeniowych.

Czy wybór pędzli malarskich ma wpływ na efekty pracy?

Oczywiście, że ma i to stosunkowo spory. Owszem, trzeba także zwrócić uwagę na fakt umiejętności samego malarza. Dobry fachowiec będzie w stanie zrealizować pracę na dość dobrym poziomie stosując niewłaściwe narzędzia. Jeśli akurat innych nie będzie na podorędziu. Niemniej jednak realizacja takich prac zajmie mu o wiele dłużej, a w dodatku będzie z całą pewnością niezbyt zadowolony, że musi się tak gimnastykować.

Generalnie, trzeba powiedzieć, iż wybór pędzli malarskich, będzie w większości przypadków kwestią kluczową z punktu widzenia jakości realizowanych prac. Szczególnie ważne jest to przy pracach wykończeniowych. Malowanie właściwe, w zasadzie nie stwarza większych trudności. Nie mamy bowiem zbyt wielkich różnic, pomiędzy wałkami malarskimi a szczotkami. To fakt, iż są one przeznaczone do malowanie powierzchni o różnym poziomie gładkości. Jednakże niezależnie od tego jaką powierzchnię przyjdzie nam malować, w każdym razie będzie dokładnie tak samo. Zarówno wałkiem jak i szczotką będziemy mogli wymalować każdą niemal powierzchnię praktycznie tak samo dobrze.

Jakie pędzle stosować w danych pracach wykończeniowych?

To jest bardzo szeroki temat i w zasadzie to każdy fachowiec, ma swoje ulubione pędzle do konkretnych robót wykończeniowych. Aczkolwiek można tutaj znaleźć pewne zależności. Praktycznie za każdym razem produkcja pędzli przebiega tak, iż poszczególne ich typy są przeznaczone do konkretnych robót, i tak:

  • Pędzle małe płaskie – wykorzystywane do wykańczania wnęk okiennych i drzwiowych
  • Pędzle małe okrągłe – idealne do wszystkiego rodzaju narożników
  • Pędzle płaskie zakrzywione – sprawdzające się w przypadku trudno dostępnych miejsc, np. za grzejnikiem.
  • Pędzle grubsze – do wykańczania większych powierzchni, ale niedostępnych dla wałka lub szczotki.

Oczywiście wszystkie te pędzle można jeszcze bardziej podzielić na jeszcze więcej rodzajów. To jest jednak podstawowy podział wraz z zastosowaniem poszczególnych grup pędzli. Jeśli te wytyczne będziemy dobrze pamiętać, to z całą pewnością nie będziemy mieć większych trudności ze znalezieniem odpowiedniego pędzla, do konkretnego typu robót malarskich.

Dodaj komentarz