Pompy przeponowe to specjalny typ pomp, gdzie narzędziem roboczym jest przepona, czyli membrana. Jest ona połączona z korbą zamieniającą ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny. Z reguły pompy przeponowe są wyposażone w zawory zwrotne na ssaniu i tłoczeniu, co uniemożliwia wracanie się cieczy pompowanej. Pompy tego typu sprawdzają się bardzo trudnych zastosowaniach, jak na przykład przy pompowaniu cieczy szkodliwych i trujących. Oczywiście wykorzystywane są także w wielu innych zastosowaniach. Przede wszystkim ze względu na niewrażliwość na zabrudzenia znajdujące się w pompowanym medium.

Podstawowe zastosowanie pomp przeponowych

Jak już wspomnieliśmy, pompy tego typu znajdują dość szerokie zastosowanie w różnych przypadkach. Możemy z ich pomocą skutecznie pompować ciecze szkodliwe a wręcz trujące. Możemy także pompować medium o dość sporym poziomie zabrudzeń ciałami stałymi. Przestrzeń robocza w tego typu pompach jest oddzielona od cieczy, przez co też elementy pompy są bezpieczne w kontakcie z różnymi typami cieczy. Podstawowe, najczęstsze zastosowanie pomp przeponowych przedstawia się więc nastepująco:

  • Odwodnienia w budownictwie
  • Pompowanie cieczy szkodliwych i trujących
  • Pompowanie ścieków i szlamu
  • Systemy pompowe w melioracji
  • Pompy do zaprawy betonowej.

Jest to oczywiście zastosowanie podstawowe. Tutaj bowiem pompy szlamowe, przeponowe Caffini, będą nadawały się także do wielu innych, zbliżonych zastosowań. Wynika to głównie z ich bardzo dobrej konstrukcji oraz bezpieczeństwa pompy w kontakcie z cieczami szkodliwymi. Są bardzo szczelne oraz odporne na zanieczyszczenia. W zależności od zastosowanego modelu (jego wlotów i wylotów), można będzie stosować do pompowania wody zabrudzonej ciałami stałymi o konkretnej wielkości. Dostępne będą pompy szlamowe, przeponowe Caffini o wlotach w zakresie 2”-4”. Takie podejście konstrukcyjne, sprawia, iż jesteśmy w stanie zastosować tego typu pompy praktycznie wszędzie.

Zakup czy też wynajem pomp szlamowych, przeponowych Caffini.

Dość istotną kwestią dla wielu przedsiębiorców, będzie tutaj inwestycja w tego typu pompy. Okazuje się bowiem iż są one stosunkowo kosztowne. Wobec tego też, w przypadku zbyt sporadycznego ich wykorzystywania, raczej nie ma sensu dokonywać zakupu na własność. Tym bardziej, iż praktycznie każda wypożyczalnia pomp będzie tego typu pompy posiadać na stanie. Pozwala to na skuteczne wykorzystanie tego typu pomp, bez konieczności ponoszenia wygórowanych kosztów zakupu. Co więcej, pompa wynajęta jest zawsze tańsza w eksploatacji. Nie trzeba się przejmować kwestiami jej serwisowania i przeglądów technicznych. Tutaj, przedsiębiorca zajmuje się jedynie wykorzystaniem pompy do swoich celów i opłaceniem opłat na rzecz wypożyczalni. Pozostałe kwestie po prostu przedsiębiorcy nie będą interesować.

Dodaj komentarz