Dzięki szerokiej gamie dostępnych projektów i nowelizacji przepisów inwestorzy mają wiele możliwości wykorzystania wolnej przestrzeni na działce. Garaż, składzik czy oranżeria to tylko jedne z wielu proponowanych rozwiązań, które pozytywnie wpływają na komfort mieszkańców. Poniżej sprawdzamy, co w tej kategorii przygotowali dla nas projektanci.

Jak zagospodarować przestrzeń działki?

Inwestor stając przed wizją zagospodarowania działki, musi sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Dom piętrowy czy parterowy. Z garażem czy bez. Z podpiwniczeniem, poddaszem czy prosta szeroka bryła. Z wolnostojącym budynkiem gospodarczym czy dużym ogrodem. Ostatni z wymienionych dylematów może być kluczowy w kontekście poprzednich. Jest tak, ponieważ dzięki dobrze zaprojektowanemu budynkowi gospodarczemu można rozwiązać wiele problemów aranżacyjnych. Sprawdza się on bowiem w każdej z wymienionych ról. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów, które prócz funkcjonalności odznaczają się atrakcyjnym wyglądem. Dzięki temu zyskujemy nie tylko odpowiednio zabezpieczoną przed działaniem warunków atmosferycznych czy zakusów złodziei przestrzeń, ale również atrakcyjny element całej posiadłości. Od strony technicznej, poszczególne projekty zakładają wykorzystanie całej gamy materiałów konstrukcyjnych – od prostych, drewnianych altanek do rozbudowanych murowanych, pokrytych dachówką budynków. Różnorodność oferowanych w portalach internetowych projektów pozwala bez problemu znaleźć obiekt idealnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań.

Kiedy sprawdzą się projekty budynków gospodarczych z częścią mieszkalną?

Jednym z popularnych pomysłów na budynek gospodarczy jest taki, uwzględniający dodatkową, wydzieloną część mieszkalną. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń, która z powodzeniem sprawdzi się jako pokój gościnny dla gości, garderoba, biblioteka lub pokój zbuntowanego nastolatka. Częsta jest też częściowa adaptacja do zastosowań letniskowych. Jeszcze inny sposób adaptacji to biuro. W tym miejscu dowiesz się więcej na temat tego rozwiązania https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_budynkow_gospodarczych.html. Gdy budynek gospodarczy służy jako warsztat, dodatkowe, czyste pomieszczenie, gdzie można przyjąć klientów oraz organizować całą pracę papierkową jest niezwykle praktyczne. Przy tym warto pamiętać, że ograniczenia dotyczące wielkości nie dotyczą ilości oraz jakości wykorzystanych materiałów. Dlatego budynek gospodarczy można ocieplić, otynkować oraz odpowiednio wykończyć, tworzyć pełnoprawną przestrzeń mieszkalną.

Projekty budynków gospodarczych bez pozwolenia – co uwzględniają?

Najnowsza nowelizacja przepisów wprowadziła nowe uregulowania, sprawiające, że bez pozwolenia możemy postawić całkiem spory obiekt. Według obecnie panujących przepisów wystarczy jedynie wysłać zgłoszenie do stosownego urzędu, by móc wybudować na swojej działce obiekt o wielkości do 35 m2. Jest to duża zmiana w stosunku do poprzednich ustaleń, według których maksymalna dowolną powierzchnią wynosiła 25 m2. Kolejna zmiana dotyczy gry, na które, niezależnie od wielkości dotychczas potrzebne było zezwolenie. Obecnie ów nakaz został zniesiony. Należy pamiętać, że suma wzniesionych budynków gospodarczych nie może przekroczyć 500 m2.

Projekty domów na wąską działkę – czym się charakteryzują?

Budynek gospodarczy stanowi doskonałe uzupełnienie domów dedykowanych wąskim działkom. Z racji ograniczonej przestrzeni obiekty tego typu charakteryzują się precyzyjnym uporządkowaniem planu pomieszczeń i komunikacji oraz optymalnym wykorzystaniem każdego metra kwadratowego. W tym kontekście możliwość przeznaczenia poddasza na dodatkowe pokoje dzienne lub sypialnie jest bezcenna. Zobacz tutaj takie projekty https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Wąska działka ma to do siebie, że po wybudowaniu domu, który zwykle będzie piął się bardziej w górę niż wzdłuż, zostaje stosunkowo dużo wolnego miejsca… które idealnie nadaje się na budynek gospodarczy. Ze względu na ograniczenia dotyczące jego wymiarów gotowe projekty są wręcz stworzone na działki tego typu, będąc wspaniałym dopełnienie głównego obiektu, lub samemu się nim stając! Dopracowane projekty mogą z powodzeniem odgrywać rolę domku letniskowego lub solidnej konstrukcji, takiej jak budynek usługowy z funkcją mieszkalną lub biurem.

Dodaj komentarz