Każdy budynek jednorodzinny, powinien posiadać odpowiedniej klasy instalację grzewczą, dopasowaną do jego charakterystyki energetycznej. Chodzi tutaj głównie o kwestię prawidłowego dopasowania grzejników do poszczególnych pomieszczeń. W zasadzie to dobór grzejników nie powinien być tutaj niczym nadzwyczajnie kłopotliwym. Każdy producent grzejników zamieszcza na grzejnikach informacje na temat tego, jakiej mocy jest dany grzejnik w określonym zakresie temperatury. My zaś powinniśmy wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku. Jeśli zaś nie wiemy, to trzeba będzie je obliczyć z możliwie jak największym poziomem precyzji pomiarowej.

Charakterystyka energetyczna budynku.

W zdecydowanie najlepszej sytuacji są właściciele nowo budowanych domów, bowiem będą oni mieć bardzo dobre informacje w tym zakresie. W końcu tutaj w zasadzie wszystko będzie w zgodzie z projektem. Obecnie nie mamy już tak wielkich trudności materiałowych w trakcie budowy, jak kiedyś, kiedy trudno było przewidzieć z jakich ostatecznie materiałów dom powstanie. Dziś na budowie stosowane są konkretne rodzaje materiałów o określonych parametrach, skutkiem czego bez problemów wiemy, jaka jest ogólna charakterystyka energetyczna całego budynku. To z kolei pozwoli nam bezproblemowo obliczyć moc poszczególnych grzejników do poszczególnych pomieszczeń.

Całkiem dobrym rozwiązaniem może się tutaj okazać lekkie przewymiarowanie grzejnika. Aczkolwiek tylko w przypadku, kiedy instalacja grzewcza jest wyposażona w czterodrogowy zawór mieszający. W takich bowiem warunkach, zapewnimy sobie pracę kotła na wysokim, optymalnym poziomie, a jednocześnie nie będziemy wypuszczać zbyt gorącej wody na instalację grzejnikową. Ma to swoje zalety w postaci braku ryzyka poparzeń, oraz ograniczenie procesu brudzenia ścian. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, iż ściany brudzą się przede wszystkim od przypalanego w grzejnikach kurzu. Jeśli zaś woda w instalacji grzewczej będzie w granicach 40 stopni, to do zabrudzenia dochodzić nie będzie.

Informacje na temat poszczególnych grzejników.

Skoro będziemy już wiedzieć, ile energii cieplnej potrzebują poszczególne pomieszczenia, pozostanie nam jedynie prawidłowo dobrać grzejniki. Tutaj oczywiście każdy producent grzejników będzie posiadać własne rozwiązania technologiczne. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wszystkie te grzejniki działają w oparciu o konwekcyjny ruch powietrza. W zasadzie ich efektywność będzie więc taka sama. Jednakże okazuje się, iż nowoczesne grzejniki są bardziej wydajnych od tych stosowanych 20-30 lat temu. Ich konstrukcja bowiem zapewnia lepszy poziom podgrzewania przepływającego powietrza, jak również większe jego rozpędzanie w wyniku podgrzewania. Dzieje się tak ze względu na zastosowanie cieńszych, kanałów wewnętrznych, przez które powietrze przepływa pomiędzy stalowymi, gorącymi płytami. Trzeba będzie więc zwrócić uwagę na konstrukcję poszczególnych grzejników i wybrać te, które będą charakteryzować bardziej nowoczesną konstrukcją. Na pewno dzięki temu zyskamy na poziomie komfortu i jakości ogrzewania naszych pomieszczeń mieszkalnych.

Dodaj komentarz