W zależności od sposobu otwierania w ofercie producentów znaleźć można wiele rodzajów bram garażowych.  Podpowiadamy jak dobrać odpowiedni typ dla siebie?Przy wyborze bramy garażowej należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak estetyka i materiał, z jakiego jest wykonana, a także kształt i wielkość działki oraz podjazdu. Zobacz jakie są najpopularniejsze rodzaje bram garażowych i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Bramy segmentowe (sekcyjne)

Jest to najbardziej popularny typ bram. Bramy garażowe segmentowe zbudowane są z paneli, które wypełnioną są pianką poliuretanową. Materiał ten zapewnia termoizolację i dźwiękoizolacyjność bramy. W sklepach dostępne są dwa typy bram segmentowych:

  • bramy garażowe górne – podczas otwierania poziome segmenty wjeżdżają do górny na prowadnicach, które zamontowane są przy suficie.
  • bramy garażowe dolne – pionowe segmenty przesuwają się w prawo lub w lewo na boczną ścianę garażu.

Segmentowe bramy garażowe zajmują mało miejsca. Świetnie sprawdzą się do garażu z krótkim podjazdem lub wychodzącym bezpośrednio na ulicę. Ich dodatkowym atutem jest szczelność. Będą więc idealne do ogrzewanych pomieszczeń. Najczęściej wykonane są ze stali ocynkowaną i pokryte okleiną drewnopodobną.

Bramy uchylne (płytowe)

Bramy tego typu są obecnie najpopularniejszym rodzajem bram garażowych dostępnych na rynku. Najistotniejszym elementem ich konstrukcji jest skrzydło. Podczas otwierania / zamykania się bramy przesuwa się ono po prowadnicach, które umieszczone są wewnątrz garażu. Brama uchylna potrzebuje dużo miejsca zarówno na zewnątrz, jak i na zewnątrz garażu. Brama tego typu otwiera się bowiem ku górze i jednocześnie wyprowadza skrzydło na zewnątrz garażu. Do produkcji bram garażowych uchylnych wykorzystuje się najczęściej ocynkowaną blachę.

Bramy rolowane (żaluzjowe)

Bramy garażowe tego typu nie zajmują dużo miejsca. Będą więc idealne do garażu z krótkim podjazdem lub zlokalizowanego przy ulicy. Bramy rolowane działają jak rolety okienne. Przy otwieraniu bramy listwy nawijają się na rolkę, która umieszczona jest w kasecie zamontowanej na suficie garażu. Bramy rolowane są bardzo szczelne. Chronią więc garaż przed utratą ciepła. Bramy garażowe tego rodzaju są bardzo komfortowe w użytkowaniu, gdyż dostępne są w zestawie z napędem elektrycznym.

Bramy rozwieralne

Bramy garażowe rozwieralne zbudowane są z jednego lub dwóch skrzydeł, które osadzone są tak samo jak drzwi na zawiasach. Z uwagi na fakt, że ten model bramy otwiera się na zewnątrz, będzie on sprawnie działał jedynie na długich podjazdach. Zaletą bram rozwieralnych jest stosunkowo niska cena. Nie mniej jednak są coraz mniej popularne i mało wygodne w eksploatacji.

Dodaj komentarz