Sypialnia z założenia jest miejscem, w którym odpoczywamy po ciężkim dniu i regenerujemy siły. Staramy się tak zaaranżować to pomieszczenie aby jak najbardziej sprzyjało ono odprężeniu i wyciszeniu a jednocześnie rano pozytywnie nastroiło nas do nowego dnia. Urządzając sypialnię wiele osób marginalizuje znaczenie oświetlenia sądząc, że wieczorem i w nocy nie jest przecież używane.

To spory błąd bo każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego światła i warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami  jakie oświetlenie do salonu będzie najlepsze a jakie pasuje do sypialni?  Przede wszystkim kluczowe jest światło górne! Będzie ono nam potrzebne chociażby podczas sprzątania sypialni, wówczas subtelny blask małych lampek nie wystarczy. Przymierzanie ubrań, przegląd garderoby również wymaga odpowiedniego oświetlenia. Górne, mocne światło może pochodzić zarówno z centralnie umieszczonej lampy wiszącej bądź żyrandola jak również z halogenów rozmieszczonych w kilku punktach na suficie. Kolejne źródła światła powinny być umieszczone blisko łóżka, tak aby umożliwić nam na przykład wieczorne czytanie książek. Jeżeli nie wykorzystujemy lampek nocnych do czytania, to nie muszą one posiadać mocnych żarówek. Zdecydowanie wystarczy wówczas lekkie i subtelne światło, które poza funkcjonalnością, doda również romantyzmu naszej sypialni. Jeśli lubimy czytać do późna ale niekoniecznie chcemy budzić naszą drugą połowę mocnym światłem przy łóżku to zaaranżujmy sobie kącik czytelniczy w rogu sypialni. Przy wygodnym fotelu ustawmy lampę stojącą z regulowanym poziomem nachylenia oraz zmienną mocą natężenia światła.

 

Kinkiety czy lampki nocne?

Małe lampki stołowe ustawione na nocnym stoliku to klasyka gatunku. Taki rodzaj oświetlenia był niegdyś w niemal każdej sypialni. Dziś moda ulega zmianom i coraz częściej pojawiają się inne formy oświetlenia przy łóżku. Bardzo popularne są kinkiety zawieszane na ścianie za łóżkiem. Rozmieszczone są po obu stronach łóżka a światło w zależności od modelu może być rozproszone bądź spadać w dół wąskim strumieniem co jest dobrym rozwiązaniem dla miłośników nocnego czytania. Alternatywą kinkietów są lampy wiszące z małym kloszem. Nowoczesne wzory łóżek posiadają oświetlenie wbudowane w wezgłowie, najczęściej w formie listew ze światłem LED, którego kolor można dowolnie zmieniać w zależności od upodobań i kolorystyki całej sypialni. To z pewnością ciekawy sposób na to aby nasza sypialnia zyskała niebanalny wygląd.

Dodaj komentarz