Budownictwo energooszczędne a wręcz pasywne, staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez właścicieli. Nic dziwnego, skoro w tradycyjnym domu musimy się liczyć z koniecznością dostarczenia 120-160 kWh/m2*rok, zaś w domach pasywnych będzie to wartość poniżej 45 kWh/m2*rok, czyli wartość praktycznie trzykrotnie niższa. Co więcej, domy pasywne są z reguły wyposażone w instalacje wytwarzające energię czyli panele solarne, panele fotowoltaiczne, dzięki czemu koszty dostarczenia energii dla takiego budynku są równe zero, a w niektórych przypadkach będą nawet ujemne, generując zysk dla właściciela. Warto tutaj więc przyjrzeć się kwestii projektów domów pasywnych, bowiem może się okazać, iż jest to dla nas rozwiązaniem o wiele bardziej korzystnym.

Projekty domów pasywnych.

Na rynku znajdziemy obecnie bardzo dużą ilość nowoczesnych projektów domów pasywnych, aczkolwiek póki co, dominuje jeszcze tendencja projektów domów wielkich. Trudno znaleźć jest niewielki domek pasywny. Większość projektantów z góry zakłada iż dom pasywny powinien charakteryzować się powierzchnią w graniach 160-200 m2, bo skoro nie trzeba ponosić kosztów eksploatacji, to można mieć większą powierzchnię. Wynika to z przesądnego twierdzenie, iż każdy z nas dąży do tego aby ostatnie mieć rezydencję o powierzchni 1000 m2. Ogólnie rzecz jednak biorąc, zdecydowana większość z nas woli mieć dom mniejszy, bowiem nie chodzi tylko o koszty jego utrzymania i ogrzewania, ale także o koszty jego budowy. W rzyadku budynków pasywnych, na przykład w technologii szkieletowej, koszt budowy będzie wahać się w graniach 3,5 tys zł. za metr kwadratowy. Możemy oczywiście wybrać technologie dające wyższe koszty budowy metra kwadratowego domu. tak czy siak, jest to kwota zawsze wyższa od tradycyjnych metod, gdzie koszt budowy metra, w zależności od zastosowanych materiałów i technologii będzie oscylować na poziomie 1,8 – 2,5 tys. zł. za m2. Widzimy więc iż budownictwo jest pasywne, jest kosztowne, niemniej jednak, w zamian za wyższy koszty budowy nie musimy ostatecznie ponosić kosztów związanych z późniejszym ogrzewaniem naszego domu, a wiadomo, iż w starych budynkach, można z tego tytułu rocznie tracić nawet do 5 tysięcy złotych.

Wybieramy odpowiedni projekt domu pasywnego.

Przeglądając więc dostępny na rynku projekty domów pasywnych musimy przede wszystkim skupić się na tym, aby znaleźć projekt spełniający nasze najważniejsze wymagania. jeśli będzie to dom pasywny, to z całą pewnością koszty eksploatacyjne, czyli przede wszystkim koszty jego ogrzewania będą w stu procentach znikome a nawet przy odpowiednio umiejętnym wykorzystaniu wszystkich instalacji będzie przynosił dodatkowe zyski ze sprzedaży na przykład energii elektrycznej. Najważniejsze będzie tutaj jednak to, aby osiągnąć pełny poziom funkcjonalności naszego domu, oraz nie przesadzać z jego powierzchnią użytkową, bowiem koszty ogrzewania to jedno, ale duży dom będzie niestety pochłaniać ogromne ilości naszego czasu i pracy w związku z koniecznością utrzymania w nim czystości, czy też przeprowadzania niezbędnych prac remontowych. Powierzchnię domu powinniśmy dopasować do swoich potrzeb a nie rzucać się na największy metraż, nawet jeśli koszty jego ogrzewania będą zerowe.

Dodaj komentarz