Rynek instalacji fotowoltaicznych jest rozgrzany do czerwoności, gdyż w Polsce zapanowała prawdziwa moda na fotowoltaikę. Kupujemy panele fotowoltaiczne, bo to się opłaca i jest modne! Czy jednak zakup instalacji fotowoltaicznej ma jakieś minusy? Czy może się nie opłacać? Sprawdźmy.
Zalety i korzyści
Niewątpliwie korzyści są w postaci ekonomicznej opłacalności takiej inwestycji. Po prostu fotowoltaika pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd. W przypadku skorzystania z ogrzewania wykorzystującego energię elektryczną (np. za pomocą chętnie wybieranej pompy ciepła) poza ograniczeniem rachunków za prąd pozbywamy się też kosztów za ogrzewania. Mało tego! Ambitne plany rządu oraz Unii Europejskiej w postaci zwiększania udziału energii pochodzącej z OZE w całościowym bilansie energetycznym sprawiają, że na rynku mamy prawdziwy wysp różnorodnych dotacji. W efekcie możemy kupić instalacje fotowoltaiczną np. wspierając się kwotą 5000zł z programu Mój Prąd, poza tym możemy skorzystać z ulgi podatkowej i paru innych ciekawych z finansowego punktu widzenia rozwiązań. Efektem tego wszystkiego jest sytuacja, w której inwestycja w fotowoltaikę potrafi się zwrócić już po kilku latach!
Ponadto, entuzjaści fotowoltaiki podkreślają, że jest to ekologiczne i prozdrowotne rozwiązanie, co bez wątpienia również nie może pozostać bez znaczenia.
Kiedy inwestycja w fotowoltaikę może się nie opłacać?
Pierwszą sytuacją, w której kupno paneli fotowoltaicznych nie jest możliwie najlepszym pomysłem jest sytuacja, w której płacisz znikome opłaty za prąd. Jeśli Twoje rachunki za prąd wynoszą np. 50zł miesięcznie to czas zwrotu z inwestycji będzie dłuższy. Oczywiście można kupić mniejszą ilość paneli fotowoltaicznych jednak koszt niektórych urządzeń (np. inwertera) oraz koszt montażu pozostanie taki sam. W efekcie instalacja o mocy 1kWp jest po prostu mniej opłacalna niż instalacja wielokrotnie większa.
Pozostałe przykłady, kiedy niekoniecznie zakup może być strzałem w dziesiątkę to sytuacje, kiedy planujesz przeprowadzkę lub planujesz wymianę dachu. Tutaj jednak warto pamiętać, że według szacunków nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi są znacznie wyżej wyceniane, także czasami inwestycja w fotowoltaikę może być dobrym sposobem na podniesienie wartości domu.
W rzadkich sytuacjach przeszkodą do zamontowania instalacji może być zbyt duże zacienienie lub skierowanie dachu w północną stronę. Jednak warto zauważyć, że w wyjątkowych sytuacjach instalacja może być zamontowana na działce (jeśli ukształtowanie dachówki lub jakiekolwiek inne kwestie uniemożliwiają tradycyjną instalacje na dachu).
Więcej na temat opłacalności inwestycji w fotowoltaikę można przeczytać na https://solart-pv.pl/